11. KOZAĞAÇ YAYLA ŞENLİKLERİ YAPILDI

Çavdır İlçesi’nin Kozağaç Beldesi’nde, 11. Kozağaç Yayla Şenliği Yapıldı.

Kozağaç Yaylası’nda düzenlenen şenliğe, Adalet Ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Mehmet Alp, Çavdır Kaymakamı Ahmet Canpınar, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Çavdır Belediye Başkanı Mustafa Uysal, Kozağaç Belediye Başkanı Habib Akın, Karamanlı Belediye Başkanı Mehmet Özger, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Süleyman Erman, çevre ilçe ile belde belediye başkanları ve vatandaşlar katıldılar.

Vatandaşların ve seyyar satıcılarının yoğun ilgi gösterdiği şenlikte, halk oyunları gösterileri, öğrencilerin şiirleri, yerel sanatçıların konserleri ve Cura’yla çalınan eserler, izleyicilerden büyük alkış aldı.

“Kozağaç’ın suyu sert, insanı da merttir.Kozağaçlı demek budur” diyen Kozağaç Belediye Başkanı Habib Akın, Kozağaçlılar’ı birlik ve beraberliğe davet etti.

Çavdır Kaymakamı Ahmet Canpınar, bu tip festivaller ile vatandaşlarımız Türkiye’nin dört bir yanından buraya toplanıp bir araya gelme, birlik ve beraberliği tesis etme, dayanışma ve kaynaşmayı sağlamaktadırlar” diye konuştu.

Kozağaç’a özgü kuyu kebabını da vatandaşların beğenisine sunan işletmecilerden Nevzat Türkan; kuzuların, kuyuda bulunan tuğlaların sıcaklığıyla piştiğini söyledi.

Kuzu kebabının yapımını anlatan Türkan; kuyuda bir gün önceden, çam ağacı odunlarıyla yakılan ateşin yirmi dört saat sonunda söndürüldüğünü belirtti.Daha sonra, kuyuya sallanarak pişen koyunlardaki çam aroması tadının ise ateşin çam ağacı odunuyla yanmasından geldiğini sözlerine ekledi.

Şenliklerde, eşeğe binen Keloğlan oyunu ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden oluşan Poyraz Grubunun, halk oyunları gösterileri de beğeniyle izlendi.

Gösterilerin ardından, Adalet Ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik tarafından geçen yılın yayla ağası işadamı Muammer Ak’a plaket verildi.

Yeni yayla ağası seçimi için davet edilen on iki işadamının içinden, on iki bin TL veren Kumlucalı işadamı Şerafettin Demiral, 11. Kozağaç Yayla Şenliği Ağalığı’nı aldı.

Ağalığı alan Şerafettin Demiral, vatandaşlar tarafından omuzlara alındı.Yeni ağa Demiral sevincini, halk oyunları oynayarak gösterdi.Haber:Murat ÇOBAN – Fatih DEMİRAYAK – Osman ORAL
Kaynak:Karamanlı Medya Merkezi / Anadolu Ajansı

Bir Cevap Yazın