Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

BAŞARILI GAZETECİ NANECİOĞLU BUCAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ADAYI OLDU

Burdur ve Bucak'ın başarılı gazetecisi İbrahim Nanecioğlu, Bucak Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı.

NNC Haber İnternet sitesi, Bucak Gündem Gazetesi'nin imtiyaz sahibi olan ve aynı zamanda baba yadigarı Nanecioğlu şeker imalathane sahibi İbrahim Nanecioğlu, AK Parti’den Bucak Belediye Başkanlığı için başvuruda bulundu. 

Adaylık için gerekli belgeleri AK Parti Bucak İlçe Teşkilatı’na teslim eden Nanecioğlu, başvurusunun ardından NNC Habere yaptığı açıklamada “Adaylık başvurumuzu yaptık. Bucak Belediye Başkanlığı aday adaylığı için AK Parti'de 14’üncü başvuruyu yaptık. Bu bereketin simgesidir. Aday adayı kardeşlerimi tebrik ediyor, hep birlikte Bucak için çalışacağımıza inanıyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun” ifadelerini kullandı.

KMM

TBMM BAŞKANI YILDIRIM MAKÜ'DEKİ PROGRAMLARA KATILDI

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) düzenlenen bir dizi programa katıldı.

Önce, 2018-2019 yılı akademik yıl açılışı ve fahri doktora payesi tevcihi ve Diş Hekimliği Fakültesi temel atma törenine katılan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye genelindeki üniversitelerde yaklaşık 7,5 milyon gencin eğitim gördüğünü söyledi.

Yıldırım, "İlk, orta ve liseyle nüfusun üçte biri öğrencidir, 25 milyona varan bir nüfus. Bu 25 milyon, 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrenci var. Bizi dünyada iddialı hale getiren bu genç ve dinamik nüfusumuzdur. Gençlik gelecek, enerji, ümit demektir. MAKÜ'de bilim, kültür, sanat, edebiyata yaptığı katkılarla gençlerin en fazla tercih ettiği üniversiteler arasında yer almıştır. MAKÜ hayvancılık alanında pilot uygulamaların yapıldığı üniversitelerden biridir" diye konuştu. 

Mehmet Akif'in 100 yıl önce Anadolu'yu işgal etmeye çalışan çakal sürüsüne karşı milli uyanışı sağlamak için köy köy dolaşan bir dava adamı olduğunu dile getiren Yıldırım, "Gençler çok çalışmalı ve öğrenim gördüğü alanda en iyisi olmalı. Akif onların öyle olmasını isterdi. Bu üniversitenin bu ismin altında ezilmemek için tarihe, kültüre, sanata, bilime yaptığı katkılarla büyüdüğünü görüyoruz" dedi.

Dünyada ilk üniversitenin Tunus'ta kurulduğunu aktaran Yıldırım, "Bologna'daki üniversite 1088 yılında kurulmuştur. Batılılar dünyada ilk üniversiteyi kendilerinin kurduğunu iddia ederler. Batı böyledir, kendilerine yegane olduğunu düşünürler, tarihi, sanatı hep kendileriyle başlatırlar. Bilimsel bütün teoriler onlara aittir. Tarihte, hakikatte onların dediği gibi değildir. Akıl ve bilimden uzaklaşan her devlet tarih kitaplarının konusu olmaktan kurtulamazlar. Bugün Osmanlı'nın yerinde yükselen 25 devletin topraklarına gidin Abdülhamit'in izlerini görürsünüz" dedi.

"Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez" diyen TBMM Başkanı Yıldırım, "Geçmiş dönüp yaşayacağımız dönem değildir. Geçmiş bir tecrübe kapısıdır. Osmanlı Devleti geçmişimiz, Türkiye Cumhuriyeti geleceğimizdir. Utanılacak bir geçmişimiz tarihte yoktur. Ecdadımızdan bize gururla anlatacağımız bir medeniyete, tarihe sahibiz. Onları hayırla yad ederiz. Mehmet Akif'in bile unutturulmaya çalışıldığı hicranlı dönemden geçildi. Manevi değerlerimiz horlandı, hakir görüldü. Milletimiz, geçmişinden uzaklaştırılmak istendi. Kendi ülkesine, medeniyetine yabancı olan insanlar her dönem mutlaka olmuştur, mutlaka olacaktır. Vatanımızı bölmek, milleti parçalamak isteyenlere karşı daima uyanık olmak mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı. 

15 Temmuz'da yaşanılan hain darbe kalkışmasının bu hususlardan biri olduğunun altını çizen Yıldırım, "40 yılı bulan mücadelemiz, teröre karşı mücadelemizde ülkemizi, birliği, beraberliği, kardeşliği yok etmeye çalışan PKK terör örgütü ve onuna arka planında bulunan ağa babalarıdır. Yüksek öğretim gençliği olarak Türkiye'deki barış, huzur ve kardeşliği ortadan kaldırmak isteyenlere karşı çok ama çok dikkatli olun. Türkiye'nin başı ağrısa Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ağır hasta olur. Ülkemize, bölgemizdeki ülkelere karşı ne yazık ki kötü düşünceleri olan, kötü emelleri olan bir takım emperyal güçler vardır. Bunlara asla fırsat vermemeliyiz. Çünkü millet ve devlet olarak bizim önemli hedeflerimiz var. Adaletin hakim olduğu, sömürünün ortadan kalktığı bir dünya için gece gündüz çalışıyoruz. Açlığın, yoksulluğun kader olamadığını tüm insanlığa bunu anlatmaya çalışıyoruz. Ülkemizde milyonlarca göçmeni bu sebepten dolayı himaye ediyoruz" diye konuştu.

Cumhuriyet'in 100. yılına sadece beş yıl kaldığını hatırlatan Yıldırım, "Bu zaman içinde ve sonraki yıllarda sürekli gelişerek dünyanın en büyük ekonomisi olmayı arzu ediyoruz. Geçtiğimiz 16 yıla dönüp baktığımızda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görmek çokta zor değil. 12 yılda görev yaptığım ulaşım ve haberleşme sektörüne göz atarsak ne demek istediğim kolay anlaşılacaktır. 2002 yılında Türkiye, ulaşım ve iletişim alt yapısı bakımından gelişmişlik sıralamasında dünyada 39. sıradaydı. Görevi bıraktığım 2016 yılı itibariyle Türkiye'nin alt yapı gelişmişlikte sırası 9 oldu. Dünyanın alt yapısı gelişmiş 9. ülkesiyiz, bunlar 12 yıl içinde oldu. Bunu anlamak için Türkiye'yi dolaşmaya gerek yok, Burdur'a baksanız bile göreceksiniz" dedi.

Burdur'un Antalya'ya, Denizli'ye, Isparta'ya bölünmüş yollarla bağlı olduğunu kaydeden Yıldırım, "Kimsenin bizi tehdit edememesi için çok çalışmalıyız. Savunmamızı yerli ve milli silahlarla yapmalıyız. Yüzde 67 yerlilik oranına ulaştık. Hedef bu konuda kendi kendimize yeter hale gelmek. Günümüzde bilimde, teknolojide öncü isimler yetiştirmeyi arzu ediyoruz. Güç tank top tüfek silahta değil, bugün güç bilgiye hakim olandadır. Bilgiye hakim olan bir adım önde gidiyor. Gelecek bilgiyle kurgulanıyor. Sadece devletin değil şahısların da hedefi olması gerekir" şeklinde konuştu. 

"Güncel olmak yenilenmek demektir" diyen Yıldırım, "Yeni bilinmezlere karşı hazırlıklı olmak demektir. Okumakla, daha çok şey öğrenmekle mümkün olur. Mutlaka okuyun. Okumanın yaşı yoktur, daha çok okumak daha insanı olgunlaştıracağı gibi kavgacı bir toplumdan da bizi uzaklaştırır. Bardağın her zaman dolu tarafına bakın, karamsar olmayın" dedi.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise, MAKÜ'nün 12 yıllık genç bir üniversite olduğunu söyledi. 33 bin öğrencisi bulunan üniversitenin bin akademisyen ve bin idari personelle bölgesine hizmet verdiğini dile getiren Prof. Dr. Korkmaz, "Bilgiye sahip olan güce, ekonomiye, bir otoriteye ve yetkiye sahip oluyor. Üniversiteler bilginin üretildiği, dönüştürüldüğü, öğretildiği yerdir. En önemli misyon ise o bilginin toplumun hizmetine sunulmasıdır. Üniversitenin toplumla, sektörle işbirliği yapması gerekir. Bu noktada fazla ortaklarımız yok. Yerele odaklanıp, kendimizi uluslararası vizyondan da mahrum bırakmamalıyız. Bilime, teknolojiye önem verenler bir adım öne geçiyor. Teknolojiyi sadece alıp kullanmak yetmez, üretmenin yanında onun sahibi de olmamız gerekir. Tüketici olursak, kalırsak başkalarının tasarladığı hayatı yaşarız. Yazılım, donanım, üretim gibi her aşamada mührümüzü vurmamız gerekir. Bilgi ve teknolojiyi kendimiz üretmeli ve sahibi biz olmalıyız. Kendimizi sürekli yenilmeliyiz" dedi. 

Konuşmaların ardından fahri doktora payesi tevcihi gerçekleştirilerek, Diş Hekimliği Fakültesinin temeli atıldı.

KMM

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK BURDUR'U ZİYARET ETTİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Burdur'u ziyaret etti.

Temaslarına, Burdur Valiliği'ne ziyaret ederek başlayan Bakan Selçuk, burada şeref defterini imzaladı.

Daha sonara, Gazi İlkokulu temel atma törenine katılan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, il il dolaşarak, gerek hayırseverlerin gerekse Milli Eğitim Bakanlığı'nın yatırım bütçesi içerisinde inşa edilen okulların temel atma törenlerini adım adım takip ettiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, "Bütün Türkiye'nin eğitim altyapısı bakımından şimdiye kadar geldiği müthiş ilerleme seviyesini daha da yükseltmesi ümidimiz. Son 16 yıldır yapılan eğitim kuruluşlarına yönelik hamleler gerek altyapı gerek dijital sistemler gerek öğretmen sayısı açısından yapılan bütün çabalar Türk eğitim sisteminin ciddi bir yere gelmesini sağladı. Bu aşamada bizim nitelikle ilgili çok daha farklı şeyler yapmamız için bir yol açılmış, fırsat verilmiş oldu. Ben Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk eğitim sisteminin Milli Eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla çok daha ileri adımlar atacağına gönülden inanıyorum. Bunun için de bütün öğretmenlerimizin, velilerimizin, toplumumuzun desteğine ihtiyacımız var." diye konuştu.

Ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yeni hizmet binası, Necip Fazıl Kısa Kürek Konferans Salonu, Şirinevler Anaokulu ve 50 kişilik yemekhanenin bulunduğu toplu açılış törenine katılan Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile değil, dünya ile yarışılacağını kaydetti.

Türkiye'nin eğitim sisteminde şimdiye kadar yapılan birçok başarılarının üzerine yeni başarı hikayeleri koymayı hedeflediklerini aktaran Selçuk, şunları söyledi:

"Çok daha ileri hedeflere ihtiyacımız var. Ama bunu yapabilmek için önce ideallerimizin, hayallerimizin, inancımızın, cesaretimizin olması lazım. Eğer bunlar varsa emin olun çok daha ileri noktalara ulaşmak çok da zor değil. Bu amaçla da şehir şehir dolaşıyoruz. İlk geldiğimiz yerlerden bir tanesi de Burdur. Burdur hem üniversitesi hem eğitim kalitesiyle hem öğretmen okulundan gelen birikimiyle bizim öncelikle dikkate aldığımız şehirlerimizden bir tanesi. Bütün halkımızın, velilerimizin, öğretmenlerimizin çok büyük desteklerine ihtiyacımız var. Bunu hep birlikte başaracağız, yol alacağız. Burada yapılan tesisler önemli. Sabahleyin Gazi İlkokulu'nun temelini attık, ağustos sonunda bitmiş olacak. Bütün bunlar eğitimin altyapısının giderek çok daha mükemmel bir hale gelmesini sağlıyor."

Alt yapıya yönelik yatırımların eğitimin kalitesini yükselttiğini anlatan Bakan Selçuk, birlikte başaracaklarını belirtti.

"Ciddi bir rüzgar var. Ben fazla uzatmak istemiyorum. İki de bir çocuklara bakıyorum üşüyorlar mı? diye. Onları bekletmemek adına ben burada konuşmama son vermek istiyorum." diyen Selçuk, Burdur'a her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını, bütün ihtiyaçları takip ettiklerini vurguladı.

Bakan Selçuk, Vali Hasan Şıldak, AK Parti Isparta milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram ile toplu açılışı gerçekleştirdi.

Hizmet binasını gezen Selçuk, Burdur Güzel Sanat Lisesi'nden öğretmen ve öğrencilerden oluşan senfoni orkestrasının gösterisini dinledi.

KMM

 

METEOROLOJİDEN SOĞUK HAVA UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge genelinin Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği tahmininde bulunduklarını bildirdi.

Antalya 4. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yapılan son tahmin ve meteorolojik değerlendirmeler sonucunda 14 Kasım Çarşamba gününden itibaren Akdeniz bölgesinin genelinin Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceğini tahmin ettiklerini belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (6-10 derece) azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Bu haftanın ikinci yarısında en yüksek hava sıcaklıklarının; Antalya’da 16-17, Muğla’da 14-15, Isparta ve Burdur’da 9-10 derecelere, gece en düşük sıcaklıkların ise bölgemizin iç kesimlerinde 0 derece ve altına düşmesi bekleniyor. Vatandaşlarımızın ani sıcaklık düşmesinin yaratabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol

12°C

Karamanlı

Cloudy

Humidity: 61%

Wind: 14.48 km/h

  • 19 Nov 2018 15°C 3°C
  • 20 Nov 2018 14°C 5°C
Saniye sonra Kapanacaktır