KADIN GİRİŞİMCİNİN ÖRNEK BAŞARISI - VİDEO HABER

Antalya Elmalı Malmüdürü Mine Bıyıklı, Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Bağsaray köyündeki serasında gül yetiştirerek, gül ithalatıyla birlikte döviz çıktısını durmayı, ihracat yaparak döviz girdisi sağlamayı hedefliyor.

Burdur TKDK İl Kordinatörlüğü’nün düzenlediği bilgilendirme toplantısında kesme çiçek üretimine verilen hibeden haberdar olunca gül serası kurmaya karar verdiğini anlatan Mine Bıyıklı, bu projelerin hiç gelişemediğini ve güllerin ithal edildiğini öğrenince bu işe girmek istediğini belirtti.

Bıyıklı, 2014 yılında Türkiye’de TKDK destekli ilk kesme çiçek serasını kurduğunu belirterek, ilk olmanın hem zorluklarını hem de güzelliklerini yaşadığını söyledi.

 - “Güller Yöresi’nde gül ithal edilmesi bana ters geldi.” 

Bıyıklı, serayı ilk kurduklarında karanfil yetiştirdiklerini ifade ederek, “Daha sonra ülkemizde yeterince gül üretilmediğini, Kenya, Ekvator gibi ülkelerden gül ithal edildiğini öğrenince açıkçası çok üzüldüm. Bizim burası ‘Güller ve Göller Yöresi’ diye nitelendirilir. Güller Yöresi’nde gülü ithal etmek, bana biraz ters geldi. Güllerin Avrupai standartlı olmasına özen gösterdim. O noktada seramızı gül üretecek şekilde tasarladık.” dedi.

 - “Hedefim ithal edilen güllerin 2 katı kafa çapında üretim yapmak” 

Gülün kafa çapının gülün kalitesini belirlediğini kaydeden Bıyıklı, “Yurt dışından gelen güllerin kafa çapı 5 santimetre. Biz geçen yıl haziran ayında 8 santimetre kafa çapına ulaştık. Hedefim 10 santimetreye ulaşarak ikiye katlamak. İthalatı durdurarak, ihracata başlamak. Ülkemizden döviz çıkışını durdurup, döviz girişini sağlayabilmek en temel amaçlarımdan. Bu şekilde yatırım yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak istiyorum. Çünkü sektörün önü çok açık. Gülde belli bir fiyat istikrarı var. Müşteriniz belli.” diye konuştu.

- “Markalaşarak ‘Rosemine’ marka patentini aldım” 

Kaliteli ürünün her zaman değerini elde ettiğini vurgulayan Bıyıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Markalaşmaya önem verdim. ‘Rosemine’ ismiyle Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescili yaptırdım. Bir sonraki hedefim kooperatifleşmek. Bu şekilde kurumlaşmak isteyen kişilere, yatırımcılara yardımcı olmak istiyorum. Babadan kalma yöntemlerle değil, kooperatif aracılığıyla tarım danışmanlığını geliştirmek istiyorum.” 

- “Bir sonraki hedefi kooperatifleşmek” 

“Yurt dışından gelen gülleri çok inceledim diyen Bıyıklı, “Kooperatifleşme ile yurt dışından gelen güllerde bir kalite standardı var. Hepsi aynı kafa çapında, aynı paketin içinde. Bunlar için pahalı makineler olduğunu öğrendim. Bu makineleri kooperatif adına alarak, kooperatif aracılığıyla güllerin işlenmesini ve pazarlamasını sağlamak, girdileri daha ucuza elde etmek, sevkiyatta kooperatif araçlarıyla hem gideri dağıtmak, hem de geliri yükseltmek istiyorum. Kooperatifteki hedefim bu benim.” dedi.

Bıyıklı, kesme güllerin dal başı fiyatlandırıldığını anlatarak yıllık 700 bin dal gül kesildiğini ifade etti. Bıyıklı, güllerin boy ve kafa çapına göre 1,25 lira ile 1,75 lira fiyatla satıldığını kaydetti.

Flora Kooperatifi üyesi olan Mine Bıyıklı ürünlerinin, Türkiye’de 17 noktada açık artırma usulü ile satıldığını belirterek, “Ben hedeflediğim ihracata Rusya’dan başlamak istiyorum. Ülkelere göre talep de değişiyor. Mesela Avrupa’da kısa boylu ve pembe, açık renk güller tercih edilirken, Rusya’da uzun boylu, iri ve renkli güller tercih ediliyor. Bu da bize artı avantaj.” dedi.

Seranın toplam maliyetinin 1 milyon lira olduğunu işaret eden Bıyıklı, devlet desteğinin olması, TKDK’nın tüm vergilerden muafiyet sağlanmasına vurgu yaptı ve verilen hibeler sayesinde böyle büyük işletme kurmaya cesaret edebildiğini dile getirdi.

8 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan sera, termal perde, sisleme, yağmurlama, damlama sistemli, tam otomasyonlu ve soğuk hava deposu gibi modern sistemlerle donatılmış. Serada, yüzde 60 oranında rodos, samuray ve fredom cinslerinden olan kırmızı gül üretimi, beyaz gül çeşitlerinden akito ve polo, pembe gül çeşitlerinden fuşa pembe, somon rengi ve uçuk pembe ile sarı renk güller olmak üzere toplam 13 renk kesme gül üretimi yapılıyor.

Öte yandan Mine Bıyıklı, Türkiye’de örnek seçilen 4 projeden biri olması nedeniyle, 8 Mart 2017 tarihinde Dünya Kadınlar Gününde, Sayın Emin Erdoğan tarafından plaketle ödüllendirildi.

KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır