MUHASEBE HAFTASI

Burdur Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Cihat Çavuşoğlu, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla basın açıklaması yayımladı.

Çavuşoğlu yaptığı yazılı açıklamada, muhasebecilik mesleğinin 27 yıl önce yasal statüsüne kavuştuğunu bildirdi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) çatısı altından 101 bin üyenin ve 44 bin büro bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ülke genelinde 2 milyon 400 bin, Burdur’da ise da 225 üyemiz ve 125 büro ile 7 bin 500 mükellefe hizmet vermekteyiz” dedi.

Çavuşoğlu, devletin denetim yükünü azaltmaları ve taşıdıkları sorumluluk açısından son derece önemli bir role sahip olduklarını vurgulayarak, bu nedenle, meslek mensuplarının faaliyetlerini gerekli mesleki özeni göstererek yürütmelerinin son derece önem taşıdığını, bu sebeple Maliye Bakanlığı’nın kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini kaydetti.

Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Vergi veren ile vergi alan arasında köprü olan mesleğimiz, hem mükellefi kanuni haklarından yararlandırmak, hem de sorumluluğu gereği devletin haklarını korumakla yükümlüdür. Muhasebe, ticari ve ekonomik yaşamın gözü, kulağı ve toplumun kalkınmasındaki öz değerlerden biridir.”

Muhasebe ve denetimin hayatın her alanında yaşama geçirilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, denetimin olmadığı yerde suistimallerin ve yolsuzlukların yaşanacağını, yolsuzluk, suistimal ve karanlık işlerin panzehirinin denetim olduğunu ifade etti.

 

 KMM

Saniye sonra Kapanacaktır