LİSİNİA'DA PAPATYA YAĞI ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Lisinia Doğa Projesi kapsamında papatya yağı üretimine başlandı.

Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca, papatya yağının cilt güzelliği için uzmanlar tarafından son yıllarda bol miktarda kullanıldığını belirterek, "Ülkemizde de ciddi anlamda bir papatya potansiyeli var. Özellikle bizim bölgemiz Göller Yöresinde mayıs papatyaları, mayıs ve haziran aylarında bol miktarda toplanabilmekte" dedi.

Burdur merkeze bağlı Karakent Köyü'nde bulunan Lisinia Doğa Proje Alanı'nda bu yıl papatya yağı üretimine başlandı. Bölgede yetişen papatyalar Lisinia gönülleri tarafından toplanarak merkezde distilasyon (damıtma) ve maserasyon (ıslatma) yöntemleriyle yağı elde ediliyor.

"YAĞI ÇIKARTILABİLİYOR"

Lisinia Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca, mayıs ayında bol miktarda papatya yetiştiğini söyledi. Bu tür papatyaların içilebilir olmasının yanında yağının da değerlendirildiğini aktaran Sarıca, "Distilasyon ve maserasyonla yağı çıkartılabiliyor. Distilasyonda yağlılık verimi çok az olduğu için çok fazla yağını çıkartmak için uğraşmıyoruz. Zeytinyağına bastırdıktan sonra 1-1.5 aylık süreçte güneşte beklettiğimizde fermente olmuş papatyalarda çok kaliteli miktarda yağ alabilme şansımız var" dedi.

"ÜLKEMİZDE CİDDİ PAPATYA POTANSİYELİ VAR"

Papatya yağının cilt güzelliği için güzellik uzmanları tarafından son yıllarda bol miktarda kullanıldığını anlatan Sarıca, "Ülkemizde de ciddi anlamda bir papatya potansiyeli var. Özellikle bizim bölgemiz Göller Yöresinde mayıs papatyaları, mayıs ve haziran aylarında bol miktarda toplanabilmekte" diye konuştu.

"MAYIS PAPATYALARI İÇİLEBİLİYOR"

Papatyanın hem aromatik bitki hem de şifalı bir bitki olarak kullanıldığını da vurgulayan Sarıca, şöyle dedi: 
"Kurutulup çayı çok fazla içilmekte. Yalnız her papatya türü içilmiyor. Özellikle mayıs papatyaları içilebiliyor. Göller Yöresinde de bundan bol miktarda var. Yatıştırıcı, sakinleştirici özelliği var. Aynı zamanda sindirim sistemi hastalıklarında bolca kullanılıyor."

Mesut MADAN / Gündem Burdur

8°C

Karamanlı

Cloudy

Humidity: 98%

Wind: 6.44 km/h

  • 20 Jun 2018 22°C 9°C
  • 21 Jun 2018 23°C 11°C
Saniye sonra Kapanacaktır