MADEN SAHALARI 'LATHYRUS TEFENNİCUS' BİTKİSİ İÇİN RİSK OLUŞTURABİLİR

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Tefenni Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Hasan Genç, ‘Lathyrus Tefennicus’un yetişme sahalarının krom madenlerine tahsis edilmesi sonucu, bitkinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasından endişelendiğini belirtti.

 

2009 yılında keşfettiği baklagiller familyasına ait yeni bitki türünü, 2011 yılında “Lathyrus Tefennicus” ismiyle tescil ettiren, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Tefenni Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Hasan Genç, bölgedeki maden sahalarının, “Lathyrus Tefennicus” için tehlike oluşturabileceğini belirtti.

Genç, yaptığı açıklamada, Türkiye’de ‘Lathyrus’ bitkisi üzerine çalışan birkaç bilim insanından biri olduğunu anlattı.

Bitki üzerinde 2 yıl araştırmalar yaptığını anlatan Genç, “Yeni bir tür olduğuna karar verdiğim bitkinin ismini ‘Lathyrus Tefennicus’ koydum. Çünkü hem Tefenni adını dünya literatürüne kazandırmak hem de bu bölgede bitkinin Tefenni ile anılmasını sağlamak istedim.” diye konuştu. 

-“Lathyrus Tefennicus” yok olma tehlikesiyle karşı karşıya." 

Bölgedeki krom madeni yataklarının işletmeye açılmaya başladığına işaret eden Genç, şunları söyledi:

“Bu yıllarda bir krom madeni tesisi kuruldu. Endişem odur ki gelecekte ‘Lathyrus Tefennicus’un yetişme sahalarının krom madenlerine tahsis edilmesi sonucu, bitkinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasıdır. Zaten ülkemizde yaklaşık dört bin civarında endemik bitki türümüz var. ‘Lathyrus Tefennicus’ da bunlardan bir tanesidir. Eğer bu türlere sahip çıkıp korumazsak, yok olur gider. 

- "Madencilik konusunda bilim insanlarının da söz hakkı olsun." 

“Lathyrus Tefennicus” un dünya literatürüne eklenmesiyle bölgede daha detayla araştırmalarda bulunduğunu ifade eden Genç, “Ama bu sahalarda madencilik yapılırken, bizim de söz hakkımız olsun. Bizlere de sorulsun. ‘Ne olur, nasıl korunabilir.’ En önemlisi bu sahaların madencilere tahsis edilmemesidir. Benim açımdan en önemli olan konu budur.” diye konuştu.

Genç, ‘Lathyrus’ bitkisinin Türkiye’de yaklaşık seksen takson ile yayılış gösterdiğini belirtti.

KMM

8°C

Karamanlı

Cloudy

Humidity: 98%

Wind: 6.44 km/h

  • 20 Jun 2018 22°C 9°C
  • 21 Jun 2018 23°C 11°C
Saniye sonra Kapanacaktır