MİLLETVEKİLİ GÖKER: "40 KERE DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?"

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Maliye Bakanlığı’na özelleştirilmesi gündeme gelen şeker fabrikaları hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Milletvekili Göker yaptığı yazılı açıklamada, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2018 bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında, şeker fabrikalarındaki geçici işçilerin durumuna ilişkin bir soruya, “özelleştirme yapacağız” şeklinde cevap vermesinin Türkiye ve Burdur gündeminde yankılandığını belirtti.

Bakan Ağbal'ın, geçen yıl aynı soruya, “TÜPRAŞ'ı özelleştirebilirsiniz, orada bir şirket var. Mega bir üretim fabrika ortamı var. Onun altında tarım üreticisi yok. Türk Telekom'u özelleştirebilirsiniz ama iş şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geldi mi bu konuyu 40 kere düşünmemiz lazım." dediğini hatırlatan Göker, bu cevabın tarım üreticilerini bir nebze olsun sevindirdiğini kaydetti.

Göker açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yapılacak en son özelleştirmenin şeker fabrikaları olması gerektiğini defalarca söylememize rağmen maalesef AK Parti Hükümeti, bu yanlışın peşinde koşmaya devam etmektedir. Şeker pancarı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla katma değer ve istihdam yaratan ürün olarak göze çarpmaktadır. Şeker fabrikaları sadece birer fabrika değil, Yüz binlerce insanın ekmek kapısı durumundadır. Üretilen şeker pancarı; üreticilerin, yaş küspe; hayvancıların, şeker de tatlandırıcı sektörünün lokomotifi konumundadır. Söz konusu bu fabrikaları 'Kâr etmiyor' mantığıyla yola çıkarak özelleştirmeye çalışmak doğrudan yüz binlerce insanın, dolaylı olarak da milyonlarca insanın ekmeğiyle oynamakla eşdeğerdir.”  

Tatlandırıcı sektörünün ve nişasta bazlı şeker sanayisinin söz konusu bu kararı mutlulukla karşıladığını söyleyen Göker açıklamasında, konunun sağlık açısından zararlarına değinerek “Bakanlar Kurulu, 2002-2003 döneminden bugüne kadar nişasta bazlı şeker üretim kotamızı her yıl ortalama yüzde 39 artırmaktadır. AB ülkelerinin hepsinde kota olması bir yana birçok AB ülkesinde NBŞ ile beslenme reddedilmektedir. Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda, Fransa İrlanda, İsveç, Litvanya, Portekiz, Slovenya, Yunanistan’da hiçbir şekilde nişasta bazlı şeker üretimi yapılmamaktadır. Almanya’da ise kota yüzde 1,92 olarak belirlenmiştir. NBŞ tüketiminin giderek fazlalaşması, ülkemizde yaklaşık 11 milyon şeker hastasına yenilerinin eklenmesine yol açacak ve ayrıca fruktozun yağa dönüşmesiyle obezite sorununun da artmasına neden olacaktır. Yapılan çalışmalara göre fruktozun insan için uygun bir şeker türü olmadığı ve pankreas kanserine yol açtığı konusunda ciddi bulgulara ulaşılmıştır.” dedi. 

Söz konusu fabrikaların arazileri şehir merkezlerinde kaldığı için buraların adeta “kupon arazi” olarak görünmeye başlandığını ifade eden Milletvekili Göker, “Değerli arazilerin üzerine toplu konut ya da benzer projelerin yapılmak istenmesi ve şehirlerin betonarme yapılara dönüştürülmesi tam bir çevre cinayeti olacak ve arazileri ranta açacaktır” diye konuştu.  

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2018 bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında özelleştirme yapacağız derken 40 kere düşündünüz mü?

Söz konusu fabrikaları kar etmiyor düşüncesiyle özelleştirmeye çalışmak 100 binlerce insanın ekmeğiyle oynamakla eşdeğer değil midir? 

NBŞ tüketiminin insan sağlığına zarar verdiği yönünde yapılan araştırmalara katılıyor musunuz? 

Şehir merkezinde kalan arazilerin ranta kurban edilmemesi için Bakanlığınızca nasıl bir çalışma yapılacaktır?

KMM

Son DüzenlenmePazartesi, 13 Kasım 2017 19:44

2°C

Karamanlı

Partly Cloudy

Humidity: 73%

Wind: 33.80 km/h

  • 10 Dec 2018 6°C 0°C
  • 11 Dec 2018 2°C -4°C
Saniye sonra Kapanacaktır