BURDUR’DA İLK KEZ BALIK BAYKUŞU BULUNDU

Burdur'da bir ilk kez balık baykuşu bulundu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan balık baykuşu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürlüğü tarafından teslim alındığı bildirildi.

Burdur Şube Müdürlüğü veteriner hekimi tarafından yapılan ilk kontrollerinde ateşli silah yaralanmasına rastlanılmayan balık baykuşunun, kanat uçlarında hafif zedelenme olduğu tespit edilmiş, tedavi ve iyileştirme için Antalya Hayvanat Bahçesine geçici olarak teslim edildi.

- Balık Baykuşu


Balık baykuşu, Avrupa’daki 56 tür gündüz ve gece yırtıcısı arasında üreyen popülasyonu en az olarak tahmin edilen türdür. Avrupa’daki tek popülasyonu Türkiye’dedir. Bilimsel çalışmalar, türün bu 56 tür arasında nesli tükenmeye en yakın iki türden biri olduğunu göstermektedir.


Türkiye’de 1876-1882 yılları arasında Aydın, Adana ve Mersin illerinde tespit edilmiş, 1990 yılında Adana’da Berke barajında görülmüş. 2004 yılında Antalya’nın ücra vadilerinin birinde DKMP 6.Bölge Müdürü yardımcısı Osman Yöntem tarafından bir çift gözlemlenmiş, fotoğraflanmış ve makalesi Sandgrouse dergisinde yayımlanmıştır. Ülkemizde Burdur’da yaşadığına dair ilk kayıttır. Bu kayıtla birlikte Burdur kuş türü sayısı 279’dan 280 ya çıkmıştır.


Balık Baykuşunun tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar bulunduğu ortama geri salınması planlanmaktadır.

KMM

 
Son DüzenlenmePazartesi, 13 Kasım 2017 20:04

7°C

Karamanlı

Mostly Cloudy

Humidity: 77%

Wind: 32.19 km/h

  • 09 Dec 2018 9°C 2°C
  • 10 Dec 2018 7°C 0°C
Saniye sonra Kapanacaktır