BURDUR'A YENİ MÜZE YAPILACAK

Burdur'da yapılacak yeni müze projesiyle ilgili olarak toplantı yapıldı.

Burdur Doğa Tarihi Müzesinde düzenlenen toplantıya, Vali Şerif Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci ve projeyi hazırlayan firma yetkilileri katıldı.

Müzenin projesini üstlenen mimar Orhan Uludağ yaptığı konuşmada, yeni yapılacak müzede, mevcut müzede sergilenen eserlerin 5 katı kadar eser sergilenebileceğini belirtti.

Müzenin 10 bin metrekare kapalı 20 bin metrekare toplam alana sahip olacağını ifade eden Uludağ, "Sergi alanının yaklaşık yüzde 60'ı arkeolojik buluntuların yer alacağı, yüzde 40'ı ise Selçuklu'dan başlayıp cumhuriyet dönemi eserlerinin de sergilenebileceği bir zaman dilimine sahip olacak." şeklinde konuştu.

Uludağ, müzede çocuklar için arkeolojik kazı laboratuvarının da yer alacağını ifade etti.

Gazetecilere açıklama yapan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, tarih ve kültür şehri Burdur'un tarihi eserlerinin sergilenebilmesi için yapılan çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Mevcut müze binasının yetersiz kaldığını dile getiren Yılmaz, "Misafirlerimizin rahatlıkla eserleri ziyaret edebileceği bir mekana Burdur'un kavuşması için çalışmalar başladı. Bakanlığımız tarafından yapılan ihaleyi alan firma bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları ve buradaki uzman arkadaşların fikirlerinin almak için proje değerlendirmesi yaptı. İnşallah en kısa süre içinde proje tamamlanır ve yeni müzemiz, tüm eserlerimizin sergilenebileceği çağdaş, modern bir alan olur." diye konuştu.

KMM

1°C

Karamanlı

Clear

Humidity: 63%

Wind: 9.66 km/h

  • 14 Nov 2018 11°C -2°C
  • 15 Nov 2018 7°C -5°C
Saniye sonra Kapanacaktır