ÇAVDIR'DA DUANIN ÖNEMİ ANLATILDI

Çavdır ilçesinde, duanın önemi ile ilgili konferans verildi.

Çavdır İkra İlim Kültür ve Eğitim Derneği tarafından Çavdır Anadolu Lisesi Konferans salonunda düzenlenen konferansa, Çavdır Kaymakamı Abdullah Şahin, Çavdır Beled,ye Başkanı Mustafa Uysal, MHP Çavdır İlçe Başkanı Tayfun Barun, Saadet Partisi Çavdır İlçe Başkanı Osman Şimşir, AK Parti Çavdır Kadın Kolları Başkanı Ümran Uluğ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Acar, Memur-Sen İlçe Temsilcisi Özcan Çakır, Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcisi Suat Kaya, Çavdır Ülkü Ocakları Başkanı Abdurrahman Yıldıran, Çavdır Hayrat İnsani Yardım Derneği Temsilcisi Zekeriya  Özkan, sivil toplum örgütleri temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çavdır İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından Kuranı Kerim okunmasının ardından Çavdır İkra İlim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Ramazan Şimşir'in konferansın açılış konuşmasını yaptı.

Çavdır İmam Hatip Ortaokulu'nun ilk mezunlarını verdiğini ve Burdur'da İmam Hatip ortaokulları arasında TEOG'da il birincisi olduğunu belirtti. Şimşir, öğrencilerin imam hatip ortaokulunu tercih etmesini istedi.

Derneğin faaliyetlerini içeren slayt sunumunun ardından, Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek'in gönderdiği telgraflar okundu.

Sonrasında konferansa konuşmacı olarak katılan Antalya Muratpaşa Kız İmam Hatip Ortaokulu meslek dersi öğretmeni İsmail Manca tarafından duanın önemi konulu konferansa geçildi.

Konuşmasında Kuran-ı Kerim'deki iyi müslümanı tarif eden Manca, duanın nasıl yapılacağının tarifinin Kuran-ı Kerim'de yer aldığını kaydetti.

Manca konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Namazda bir dua gibidir. Bizler da namazla sadece Allah'ın önünde eğiliriz. Başka hiç kimsenin önünde eğilmeyeceğiz. Namazlarda okuduğumuz fatiha suresinin başlı başına bir duadır. Fatiha suresinde; hamdın alemlerin Rabbi olan Allah'a ait olduğu, rahman rahim olduğu, din gününün maliki olduğu anlatılır. 'Biz sadece Allah'a kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz' dediğimizi. 'Bizi doğru yola ilet. Nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğramışların ve sapmışların değil' diye söyleriz." dedi.

Allah'a şirk koşanların, kafirlerin ve münafıkların duasının kabul olmadığını ifade eden Manca şöyle konuştu:

"Bu kitaptan hesap çekileceğiz. Bu Kuran'ın bize öğrettiği gibi dua edeceğiz. Çünkü nasıl dua yapacağımızı bilmeliyiz. Haram işler, faiz ve içki için dua etmeyeceğiz. Bir kişi ben şu doktora gittim beni iyileştirdi derse bu  şirk olur, 'Allah şifa verdi' diyeceğiz. Bu rızk konusunda da böyledir. Rızkımızı Allah'tan isteyeceğiz. Anne ve babanın, misafirin ve yolcunun duası kabul olur. Seher vakitlerinde, gece yarılarında, cuma gecelerinde, bayram gecelerinde, Arafat'ta, Kabe'de yapılan dualar kabul olur. Duada ısrarcı olmalıyız ve sadece Allah'tan ısrarla istemeye devam etmeliyiz."

Manca, şehitler ile ilgili ayetten de bahsederek, şehitlerimiz için dua edilmesini, şimdiye kadar ki tüm savaşlarda Müslümanların silah gücüyle değil de iman gücü ve Allah'ın yardımıyla zafer elde ettiğini, şimdi de  Afrin'de Zeytin Dalı harekatına katılan askerlerimiz için dua etmemiz gerektiğini dile getirdi.

KMM

Son DüzenlenmePerşembe, 15 Şubat 2018 08:08

5°C

Karamanlı

Mostly Cloudy

Humidity: 90%

Wind: 8.05 km/h

  • 13 Dec 2018 6°C 1°C
  • 14 Dec 2018 9°C 0°C
Saniye sonra Kapanacaktır