BURDUR ŞEKER FABRİKASININ ÖZELLEŞECEĞİ İDDİASI

Türkiye genelinde şeker fabrikalarının özelleşeceği yönünde çıkan tartışmalar devam ediyor.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Şeker-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikasının özelleşmemesi gerektiği yönünde açıklamada bulundu.

Açıklamasında, Türkiye'nin şeker pancarı üretimi için şeker fabrikalarının çok büyük önem taşıdığını anlatan Milletvekili Göker, Türkiye'de 25'i kamu, 8'i özel sektöre ait olmak üzere 33 şeker fabrikası faaliyet gösterdiğini belirtti.

Göker, 1955 yılından beri faaliyet gösteren Burdur Şeker Fabrikasının yılda ortalama 600 bin ton pancar işleyerek Burdur ekonomisine devasa bir katkı sağladığını dile getirerek, "Burdur’umuzda 8 bölgede 80 bin ila 120 bin dekar arasında pancar ekimi yapan yaklaşık 2 bin 200 pancar üreticisi bulunmaktadır. Pancar alım zamanında geçici işçilerle birlikte yaklaşık bin kişinin çalıştığı Burdur Şeker Fabrikası şehrimizin can damarıdır." dedi.

Göker şu ifadeleri kullandı: "Yapılacak en son özelleştirmenin şeker fabrikaları olması gerektiğini defalarca söylememize rağmen maalesef AK Parti Hükümeti, bu yanlışın peşinde koşmaya devam etmektedir. Şeker pancarı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla katma değer ve istihdam yaratan ürün olarak göze çarpmaktadır. Şeker fabrikaları sadece birer fabrika değil, 100 binlerce insanın ekmek kapısı durumundadır. Üretilen şeker pancarı üreticilerin, yaş küspe hayvancıların, şeker de tatlandırıcı sektörünün lokomotifi konumundadır. Söz konusu bu fabrikaları "Kâr etmiyor" mantığıyla yola çıkarak özelleştirmeye çalışmak doğrudan 100 binlerce insanın, dolaylı olarak da milyonlarca insanın ekmeğiyle oynamakla eşdeğerdir.

Milli sanayi açısından ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelen şeker fabrikalarını özelleştirmek aynı zamanda halk sağlığına ihanet etmekle eşdeğer olacaktır. Avrupa ülkelerinde nişasta bazlı şeker kotası ortalama yüzde 1-2’lerde seyrederken, Türkiye'de bu oran yüzde 10’lar seviyesindedir. Mısır şurubundaki yüksek früktozun pek çok sağlık sorununa neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yüksek şeker potansiyeline sahip ülkemizde şeker pancarı tarımının ve endüstrisinin korunarak desteklenmesi gerekirken özelleştirme yapılması hangi akla hizmettir.

Kamuoyuna yansıyan bu haberlerin doğru olmaması sadece Burdurluların değil tüm Türkiye’nin beklentisidir."

Şeker-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay ise yaptığı açıklamada, Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi kararının yanlış bir karar olacağını söyledi.

Onay gazetecilere yaptığı açıklamada,  "Bir süredir ertelenen bu gündem, şimdi yeniden karşımıza çıkmaktadır. Şimdi, yeniden konuyu ele almak, yanlışları yetkililere ve kamuoyuna hatırlatmak durumunda kalıyoruz. Burdur Şeker Fabrikamızın özelleştirilmesi yanlıştır ve bu yanlış karardan dönülmelidir." dedi.

Onay, Burdur Şeker Fabrikasının şehirde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağladığını ve sanayide lokomotif durumda olduğuna işaret ederek, fabrikanın başlı başına bir istihdam kaynağı olduğunu söyledi.

Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği Başkanı (Köy-Koop) Genel Başkanı Yakup Yıldız da birlik binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Burdur Şeker Fabrikası'nın bölgenin ekonomik lokomotifi olduğunu söyledi.

Burdur Şeker Fabrikası'nın satış şartnamesinin 20 Şubat 2018'de çıkacağını dile getiren Yıldız, "Pancar Ekicileri Kooperatifi Birliği (PANKOBİRLİK) başta olmak üzere diğer tüm sivil toplum örgütleri elini taşın altına koyarak, ortak bir konsorsiyum sağlayarak Burdur Şeker Fabrikası'nın Burdur'da kalmasını sağlaması lazım. Biz her zaman olduğu gibi Köy-Koop olarak elimizi taşın altına koymaya, üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız." dedi.

KMM

5°C

Karamanlı

Mostly Cloudy

Humidity: 91%

Wind: 9.66 km/h

  • 13 Dec 2018 6°C 1°C
  • 14 Dec 2018 9°C 0°C
Saniye sonra Kapanacaktır