Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

METEOROLOJİDEN SOĞUK HAVA UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge genelinin Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği tahmininde bulunduklarını bildirdi.

Antalya 4. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yapılan son tahmin ve meteorolojik değerlendirmeler sonucunda 14 Kasım Çarşamba gününden itibaren Akdeniz bölgesinin genelinin Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceğini tahmin ettiklerini belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (6-10 derece) azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Bu haftanın ikinci yarısında en yüksek hava sıcaklıklarının; Antalya’da 16-17, Muğla’da 14-15, Isparta ve Burdur’da 9-10 derecelere, gece en düşük sıcaklıkların ise bölgemizin iç kesimlerinde 0 derece ve altına düşmesi bekleniyor. Vatandaşlarımızın ani sıcaklık düşmesinin yaratabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KMM

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ

Karamanlı’da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 80’inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Program, Atatürk anıtı önünde düzenlenen törenle başladı. Törene, Karamanlı Kaymakamı Abdulselam Bıçak, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasının ardından, saat 09.05’te sirenlerin eşliğinde, 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Buradaki tören, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Nimet Güvener İlkokulu Konferans salonunda devam eden programda konuşan, Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Fatma Merve Aktürk, Atatürk’ün reformcu ve ileri görebilen niteliklerinin yanında, büyük bir komutan olduğunu söyledi.

Atatürk’ün milli mücadele sonrası sağlanan başarının asla yeterli görmediğine değinen Aktürk, “Atatürk benzersiz ve imkansız olan bir çok devrim gerçekleştirmiştir. O’nun Türk Milleti’ne en büyük hediyesi ise Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Tanzime ederek hayata geçirdiği devrimler ile Türk ulusuna çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya devletleri arasında saygın konuma yükselmesine vesile olmuştur.” dedi.

Aktürk, 10 Kasımların milletçe içinde bulunulan mateme rağmen Atatürk’ün fikirlerinin en iyi şekilde anlaşılarak tatbik edileceği günler olarak kalması gerektiğini ifade ederek, O’nun daha iyi anlaşılması ve düşüncelerinden en üst düzeyde istifade edilmesi gerektiğini belirtti.

Törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu, çeşitli gösteriler sergilendi. Öğretmen ve öğrenciler Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirdi. Atatürk konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, protokol mensupları tarafından ödüller verildi.

KMM

BURDUR'DA MASAL YARIŞMASI DÜZENLENİYOR

Burdur Kültür ve Turizm Müdürlüğü masal yazma yarışması düzenliyor.

Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, okul öncesine yönelik olarak çocukların hayal gücüne katkıda bulunmak, masallar ile okuma alışkanlıklarının artmasını sağlamak için masal yazma yarışmasının düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada eserlerin, 30 Kasım Cuma gününe kadar Burdur Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne teslim edilmesi gerektiği belirtilirken, sonuçların 25 Aralık 2018 tarihinde açıklanacağı kaydedildi.

Okul öncesine yönelik yeni ve özgün yerel masal yazma yarışması sonucunda, birinciye 750, ikinciye 500, üçüncüye 250 lira ödül verilecek. Yarışmada mansiyon ödülü ise basılı materyal olacak.

Yarışmaya katılım şartları ise şöyle açıklandı:

-Çocuk edebiyatı alanında eser verebilen herkes bu şartnamede belirtilen şartlara uymak kaydıyla seçici kurul dışında amatör veya profesyonel tüm yazarlar bu yarışmaya katılabilir.

-Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir.

-Yarışmacılar, yarışmaya bir adet eserle katılabilir. Yarışmaya katılacak eserler taklit, kopya olmamalıdır.

-Yarışmaya katılacak eserler çocuk edebiyatı konusuna uygun olmalıdır.

-Yarışmaya gönderilecek olan eser daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır.

-Eserler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Değirmenler Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi No:119/15100-Burdur) adresine gönderilecektir.

-Eser, yarışma adresine posta ile gönderilir veya elden teslim edilebilir. Posta ile gönderilen eserlerin kaybolmasından, zedelenmesinden veya gecikmesinden Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sorumlu değildir.

-Eserle birlikte; eser ve konusu ile ilgili en az bir paragraflık açıklama metni gönderilecektir.

-Katılımcılar; kimlik bilgilerini, posta adreslerini, telefon ve faks bilgilerini, varsa e-posta adreslerini, tahsil durumunu ve mesleğini de belirten fotoğraflı(tercihen) öz geçmişini aynı zarfa koyarak, yarışma adresine göndermelidir, ayrıca katılımcılar yarışmaya katıldığı masalı word belgesi halinde CD'ye de kaydederek aynı zarfın içerisine koyacaktır.

-Masallar Times New Roman karakterinde 12 punto, 1,5 satır aralığında yazılacaktır.

Dereceye giren eserlerin, eser sahiplerine iade edilmeyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tasarrufunda olacağı vurgulanırken, yarışma şartnamesi ve başvuru formunun İl Müdürlüğünün www.burdurkulturturizm.gov.tr adresinde yayınlanacağı kaydedildi.

KMM

BAŞKAN CANURAL YENİDEN ADAY OLMAYACAK

Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, 2019 mahalli idareler seçimlerinde aday adayı olmayacağını açıkladı.

2014 yılında AK Parti'den Gölhisar Belediye Başkanı seçilen Canural, 31 Mart 2019'da yapılacak seçimde aday adayı olmayacağını bildirdi.

Belediye Başkanı Ramazan Canural, yaptığı açıklamada, görev süresi boyunca birçok konuda başarı sağladığını belirterek, "Başkanlık dönemimizde Gölhisar'ın 270 kilometreyi bulan içme suyu ve kanalizasyon hatlarını tamamen yeniledik. Daha önce ilçemizde hiç olmayan 25 kilometre uzunluğundaki yağmur suyu drenaj hattını inşa ettik. Yine bu dönemde ilçe içi yollarımızın tamamı asfaltlandı ve doğalgazın ilçemize gelmesi için yoğun çalışmalar yaptık. Gölhisar'ın yararına olan ve önünü açan toplamda 60 civarında projeyi hayata geçirdik." dedi. 

Başkan Canural, aday adayı olmama nedenleri şöyle ifade etti: 

"İlk olarak 2014'de Gölhisar Belediye Başkanlığına aday olurken tek hedefim vardı. Gölhisar'da halkımızın büyük bir ihtiyacı olan ve yıllardan beri bir türlü hayata geçirilemeyen altyapı gibi projelerin Gölhisar'a kazandırılması için çalışacaktım. Çünkü bu işler, beni büyüten, yetiştiren, okutan ve doktorluk gibi onurlu bir mesleği 30 yılı aşkın bir süreyle bu ülkede yapmama vesile olan aileme ve Gölhisarlı hemşehrilerime benim için bir vefa borcuydu.

İkinci olarak gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerin çoğunluğunu bu dönemde hayata geçirdiğimiz için bir dönem daha belediye başkanlığı yapmak bize göre rutin işlerin tekrarlanmasına dönüşecekti. Son olarak uzun yıllar belediye başkanlığı yapma hırsıyla uğraşıp didinerek arkadan gelen gençlerin önünü kapatmanın da doğru bir davranış olmadığının bilincindeyiz."

KMM

 
Bu RSS beslemesine abone ol

1°C

Karamanlı

Clear

Humidity: 63%

Wind: 9.66 km/h

  • 14 Nov 2018 11°C -2°C
  • 15 Nov 2018 7°C -5°C
Saniye sonra Kapanacaktır