KARAMANLI'DA KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞI TOPLANDI

Karamanlı'da, Kızılay Kan Bağışı Merkezi tarafından kan ve kök hücre bağışı toplandı.

Karamanlı Belediyesi hizmet binası yanında yapılan kampanyaya katılım orta düzeyde oldu. 

Yardımseverler tarafından yapılan kan ve kök hücre bağışları Kızılay Kan Merkezleri tarafından kayıt altına alındı.

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Kızılay'ın kan bağışı çadırına gelerek, yetkililerle görüştü. Bağış yapan vatandaşlarla da bir süre sohbet eden Selimoğlu, kan ve kök hücre bağışı kampanyasına her zaman desteğe hazır olduklarını kaydetti.

"KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞININ ÖNEMİ - TÜRKÖK PROJESİ"

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı iş birliğiyle hayata geçirilen TÜRKÖK Projesi, kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı Kemik İliği Bankasının (KİB) kurulması ve kemik iliği nakli ile ilgili merkezler arasında koordinasyonun sağlanması için oluşturduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin adıdır.

TÜRKÖK Projesi sayesinde başta kan kanseri olmak üzere birçok kanser türü ve kan ile ilgili diğer hastalıklarda hayat kurtaran kök hücre tedavisi yaygınlaşacak. Hasta ile tam uyumlu verici bulunduğunda kesin sonuçlar veren kök hücre tedavisi için en önemli konu, TÜRKÖK listesinde yer alan bağışçı sayısının artması.

"KARAMANLILI MİNİK HELEN'DE KÖK HÜCRE BAĞIŞI BEKLİYOR"

Karamanlı ilçesi nüfusuna kayıtlı Halil Arslan da bir buçuk yaşındaki kızı Helen için kök hücre (ilik) bağışı kampanyası başlattı.

KMM’ye açıklamalarda bulunan Halil Arslan, minik kızı Helen’in çok nadir görülen konjenital ağır notropeni hastası olduğunu vurgulayarak, doktorların Helen’in acilen ilik nakli olması gerektiğini söylediğini belirtti.

Arslan, minik Helen için sosyal medyada, #helenicinilikbagisi etiketiyle paylaşımlar yaparak kök hücre bağışına desteği artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Doktorların Helen’e uygun kök hücrenin memleketi Karamanlı’da bulunma şansının daha fazla olduğunu söylemeleri ile harekete geçtiklerini anlatan Arslan,  “Bu yüzden Kızılay aracılığıyla memleketimiz Karamanlı’da, Helen ve ilik bekleyen tüm çocuklarımız için, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için Karamanlılı hemşerilerimizden bağış bekliyoruz. Helen’in size ihtiyacı var. Belki de Helen’in ya da başka bir ihtiyaç sahibinin yaşama sebebi olursunuz. Bağışta bulunan vatandaşlar, genelde kan veriyorlar bizim için önemli olan kan değil kök hücre (ilik bağışı).” diye konuştu.

KMM

 

Saniye sonra Kapanacaktır