KARAMANLI'YA İŞ ADAMI SÜLEYMAN TEKELİ'DEN SONDAJ DESTEĞİ

Burdur’da faaliyet gösteren Tekeli Mühendislik firmasının sahibi Jeoloji Mühendisi Süleyman Tekeli, Karamanlı ilçesine sondaj desteğinde bulundu.

Karamanlı Belediyesi’nin içme suyu kaynağı çalışmaları kapsamında sondaj kuyuları açan Tekeli, yeni açılan sondaj kuyusunun tüm maliyetini karşılayarak belediyeye bağışta bulundu.

KMM’ye açıklamada bulunan iş adamı Süleyman Tekeli, Yaklaşık 35 yıldır Karamanlı ilçesinde su sıkıntısı çekildiğini belirtti.

Su sıkıntısının giderilmesi için belediye başkanının mücadele verdiğini ifade eden Tekeli, “Bu Karamanlı’ya yaptığımız altıncı kuyu. En önemlisi içme suyuna ihtiyaç var. Yıllardır yayla ve ovalardan elde edilen içme sularının masrafları oluyor. Şimdi yeni yapılan içme suyu depoları yakınlarında sondaj çalışmamız oldu. Meslektaşlarımızın da desteği ile uygun yerleri inceledim ve ölçümlerimizi yaptık. 170 metre derinlikteki sondajımızdan şu an saniyede 10 litre su çıkıyor. Bu da saatte 36 ton, 10 saatte 360 ton, 20 saat çalışsa 720 ton su yapıyor. Bu da Karamanlımız’ın su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacak. Sondajda kullanılacak boruları da karşılayacağım. Ben bana yakıt desteği veren Başkan Selimoğlu’na, belediye ve kendi personelime teşekkür ederim. Karamanlı’ya hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Tekeli, DSİ birim fiyatlarına göre sondajın sadece delme işleminin yaklaşık 35 bin liraya mal olduğunu vurguladı.

İlçenin su depoları mevkiinde yeni açılan içme suyu sondajının Karamanlı’ya hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, çıkan suyun analizlerinin yaptırıldığını söyledi.

Sondajı üç gündür deneme pompasıyla çalıştırdıklarını ifade eden Selimoğlu şunları kaydetti:

“Bugüne kadar bizlere destek sağlayan Tekeli Mühendislik firması sahibi Süleyman Tekeli abime çok çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu kuyunun sadece mazot desteği vererek açılmasını, borulamasını hepsinin desteğini Süleyman Tekeli katkı sağlıyor.”

Tekeli’nin desteği ile altıncı kuyunun açıldığını anlatan Başkan Selimoğlu, “4 tanesi tarımsal sulama, 1 tane içme suyu olmak üzere 5 tane sondaj açmıştık. Bu altıncı kuyu ve yedinci kuyuda da çalışmalar devam ediyor. Biz aralıksız sondaj çalışmalarına devam edeceğiz. Çünkü arazimizde kapalı sistem sulama var ancak barajımızda doluluk oranı oldukça düşük. Onun için çiftçilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü önlemi alıyoruz.” diye konuştu.

Yeni açılan içme suyu sondajının ilçenin içme suyu ihtiyacının çoğunu karşılayacağına değinen Selimoğlu, şöyle devam etti:

“Biz bu çalışmaları neden yapıyoruz. Şu anda içme suyu kaynaklarımız aslında yeterli. Yani Gedikyap mevkiinden, Bağlıorman mevkiinden ve Karamanlı yaylasından depolarımız besleniyor. Bildiğiniz üzere önceden 900 tonluk 3 tane depomuz vardı. Şimdi 3 tane de yeni yaptırıyoruz. Toplam 2 bin tonluk bir su haznemiz olacak. Kaynaklarımızın buraya aktarımından sonra ben su ihtiyacımızın kalmayacağını düşünüyorum. Çünkü alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Kayıp, kaçaklar olmayacak. 1946-1954 yılları arasında yapılan yeraltı şebekesindeki sağlıksız borular değişiyor, alt yapı tamamen değişiyor. Bizim bir maliyetimiz var. Geçtiğimiz aylarda 3 tane sondajı birleştirerek 5 buçuk kilometrelik bir boru hattı çektik. 1 milyon liranın üzerinde bir maliyeti vardı. Tabi bunlar hep yedek olarak kalacak. Hedefimiz, bu su kaynağını güneş panellerinden elde edilecek elektrik ile depoya aktararak masrafsız bir şekilde içme suyu kaynağını oluşturmak.”

Saniye sonra Kapanacaktır