MHP BAŞKAN ADAYI TÜRKOĞLU ÇİFTÇİLİK VE HAYVANCILIK PROJELERİNİ ANLATTI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karamanlı Belediye Başkan Adayı Filiz Şener Türkoğlu, çiftçilik ve hayvancılık projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, Karamanlı halkının yüzde doksanının geçimini çiftçilik ve hayvancılıktan sağladığını ifade eden Türkoğlu, gözlenmediği en büyük sıkıntının hayvan atıklarının taşınması olduğunu belirtti.

Bu atıkların yağışlı havalarda sıvı şekle dönüşerek yollara taştığını ve vatandaşları rahatsız ettiğini kaydeden Türkoğlu, “Bu sıkıntının çözümü noktasında imkanı ve maddi durumu iyi olanlar kendi çabalarıyla taşıma işlemini yapıyor. Ancak imkanı olmayan üreticilerimiz için belediyemiz araçlarını uygun fiyatlarla tahsis edebiliriz. Uygun fiyat derken, hizmet amacı güttüğümüz için sadece aracın yakıt masrafını talep edebiliriz. Maalesef vatandaşa bu meblağların üzerinde fiyat söyleniyormuş. Bunu duyunca çok üzüldüm. Bu konuda yardımcı olabiliriz. Benim hayvancılık projelerimi uygulamaya koyuncaya kadar hayvan atıklarını depolarda biriktirip, oradan çekilmesini de sağlayabiliriz.” dedi.

Eski alt yapı sisteminin hayvan atıklarının taşınmasında da kullanılabileceğini söyleyen Türkoğlu, “Kanalizasyon sistemimiz yenileniyor. Ancak keşke eski sistemin iptal edilmemesi söz konusu olsaydı da hayvan atıklarını bu eski sistem aracılığıyla taşıyabilseydik.” diye konuştu.

Baraj suyunun evlere dağıtılarak bahçe sulamasında kullanılması konusunda konuşan Türkoğlu, şöyle söyledi:

“Alt yapı çalışmaları kapsamında içme suyu şebekesi de var. Eski içme suyu şebekesini iptal etmesek, çünkü fazla zarar görmediğini duydum. Bunu iptal etmesek. Baraj suyunu biz buraya aktararak halkımızın evinin bahçesindeki yetiştirmek istediği ağacı, sebze ve meyvesini buradan sulanmasını sağlasak bence hoş olur.”

Başkan Selimoğlu’nun sulama fiyatlarında yaptığı indirimi eleştiren Türkoğlu, “Madem belediye su fiyatlarında indirim yapabiliyordu. Neden seçime 45 gün kala yaptı? Çiftçilerimiz şu an tohum ve gübre alarak tarlalarını ekme derdinde. Yani gübre ile tohum alacağı parayı, şimdi suya mı yatırsın? Neden bu indirim geçen sulama döneminde yapılmadı. Benim su fiyatlarının indirilmesi ve ayrımcılığın kaldırılması diye bir projem var. Ben başkan olduğum gün itibariyle su fiyatlarında indirim sağlayacağım. Ayrımcılıktan kastım; evde kullanılan suyun, sanayide kullanılan suyun, esnafın kullandığı suyun ve mermer ocaklarındaki suyun farklı fiyat tarifelerinin eşitlenmesini sağlamaktı. Belediye eğer halka hizmet için varsa, her anlamda hizmet etmek, yardımcı olmak zorunda. Biz 5 liraya maliyeti olan kartı 40 liraya satarsak, çiftçiyi zora koşmuş oluruz. Bu kart da her sondajda kullanılamıyor. Tanesi 40 liradan satılan bu kartlar çok para. Başkan olursam bu fiyatlarda indirim yapacağım. Ayrıca hafta sonlarında kartların bakiyesinin bitmesi durumunda, 24 saat açık olan belediye akaryakıt istasyonundan dolum yapılabilir. Böyle bir kolaylık sağlanabilir.” dedi.

Çiftçiye mazot desteği projesi hakkında da bilgiler veren Türkoğlu, devletin çiftçilere mazot desteği vermesine rağmen yeterli gelmediğini savunarak şu ifadeleri kullandı:

“Bizim belediyemizin akaryakıt istasyonu var. Belediye akaryakıt istasyonumuz aracılığıyla çiftçilerimize küçük de olsa bir desteğimiz olabilecekse bunu yapmamız gerekiyor. Ziraat Odası’ndan aldıkları Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesini getiren çiftçilerimize dönüm başına 2 litre mazot verelim. Bu mazotu dönüm başına maliyetine 2 litre verelim. Böylelikle çiftçimize destekte bulunmuş olalım. Bunun çiftçilerimiz için gerçekten çok büyük bir destek olduğuna inanıyorum. Çiftçilerimiz ekim ve hasat zamanında mazottan kar edebilirse, çiftçimiz de biz de çok mutlu olacağız.”

Eskiden Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın bulunduğunu anlatan Türkoğlu, “Tarladaki ürünlerin hayvanlar tarafından yedirilmesi, tarladaki sulama borularının yanması, tarladaki tarım donanımlarının zarar görmesi gibi durumlara karşı çalışma yapmak istiyorum. Bu sorunların çözümünde geçmiş dönemlerde faaliyet gösteren Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın tekrar kurulmasını planlıyorum. Gerçekten bunun yararlı olacağına da inanıyorum.“ diye konuştu.

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır