18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN YIL DÖNÜMÜ

Karamanlı’da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi.

Atatürk anıtında düzenlenen törene Tefenni Kaymakamı ve Karamanlı Kaymakam vekili İlker Eker, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, gaziler, şehit yakınları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, askerler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Karamanlı İlçe Jandarma Komutanı Alaaddin Gergin konuşma yaptı.

Gergin konuşmasında, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin en güzel göstergesinin Çanakkale Zaferi olduğunu söyledi.

Bu destansı zaferin Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar sürecek varlığının simgesi olduğuna değinen Gergin: “Türk Ulusu bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların etkisi ile kaybettiği öz güvenini yeniden kazanmıştır.” dedi.

Ardından Karamanlı Şehitliği ziyaret edildi. Burada İlçe Müftüsü Ahmet Karagöz Kuran-ı Kerim okuyarak, dua etti.

Nimet Güvener İlkokulu Konferans Salonu’nda devam eden programda konuşan Cumhuriyet Ortaokulu Uğur Demir, vatanda denilen bu toprağın bedelinin ağır ödendiğini kaydetti.

“Çanakkale’yi 3 kelimeyle anlatın deseler; ‘geldiler, gördüler ve döndüler’ derdim diyen Demir, “Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki çelik ve barut. Gelenler inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür” diye konuştu.

Programda, öğrenciler tarafından Kuran-ı Kerim ve şiirler okundu. Sinevizyon, tiyatro ve koro gösterileri sergilendi.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, protokol mensupları tarafından ödüller verildi.

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır