KARAMANLI'DA ÖĞRETMENLERE HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ SEMİNERİ VERİLDİ

Karamanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenlere yönelik olarak hızlı okuma teknikleri semineri verildi.

Karamanlı ilçe Milli Eğitim Müdürü Salim Oğuz ve Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Öven'in de katılımıyla Nimet Güvener İlkokulu Konferans salonunda, eğitimci-yazar ve Beyin Dilbilimsel Programı (NLP) uzmanı Ziya Baran tarafından verilen seminerde, eğitim ve öğretimin kalitesinin artırılması, öğretmenlerin yeterliliklerinin artırılması ve elde edilen kazanımların öğrencilerin eğitiminde kullanması amaçlandı. 

 

Baran KMM'ye yaptığı açıklamada, insan beyninin en önemli ihtiyacının okumak ve okuduğunu anlamak olduğunu anlattı.

İnsanın en değerli kaynağının beyni olduğunu söyleyen Baran, insan beyninin ilerleyebilmesi, okuduğunu anlayabilmesi, anladıklarının hayalini kurabilmesi ve geleceği zihninde kurgulayabilmesi için okunması gerektiğini belirtti.

Baran, toplum olarak okuma performansının zayıf olduğuna işaret ederek, “Bu duruma etki eden en büyük etkenlerden bir tanesi yavaş okuyor olmamızdır. İnsanlar, bir işe başladıkları zaman çabuk bitirmek isterler. Kalın bir kitabı okumaya başladığınızd0,a çabuk bittiğini görmek sizin motivasyonunuzu artırır” dedi.

Seminerin sonunda öğretmenlerin hem hızlı okuma tekniklerini pekiştireceklerini hem de bu tekniklerin öğrencilere aktarılacağını dile getiren Baran, böylece çocukların hızlı okuyup hızlı anlayacağını ve okumaya karşı büyük bir isteklerinin oluşacağını ifade etti.

 

NLP beyni programlama anlamına geliyor

 

NLP tekniğinin özelliklerinden bahseden Baran, şunları söyledi:

“NLP beyni programlama anlamına gelir. Düşünce gücüyle beynimizi zaten otomatik olarak programlıyoruz. Bazılarımız iyi, bazılarımız zayıf programlıyor. Nörolinguistik Programlama dediğimiz NLP çalışmalarında, başarılı insanların, şampiyonların ve liderlerin beyinlerini detaylı olarak nasıl kodladıklarını, zorluklarla nasıl baş ettiklerini ve nasıl hayal kurduklarını öğreniyoruz ve öğretmeye çalışıyoruz.”

12 saat süren seminere, Karamanlı ilçesinin yanı sıra, Kemer ve Tefenni ilçesinde görev yapan öğretmen ve yöneticiler de katıldı.

 

 KMM

1°C

Karamanlı

Clear

Humidity: 63%

Wind: 9.66 km/h

  • 14 Nov 2018 11°C -2°C
  • 15 Nov 2018 7°C -5°C
Saniye sonra Kapanacaktır