CUMHURİYETİMİZ 93 YAŞINDA

Karamanlı’da Cumhuriyet’in 93’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Belediye kapalı pazar alanında düzenlenen törene, Kaymakam Yusuf Altun, İlçe Jandarma Garnizon Komutanı Tarran Güney, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Kaymakam Altun, bugün milli duygu birliğinin büyük bir coşku ile tezahür ettiğini belirtti.

Günün, milletçe ortak değerlerin etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günü olduğunu ifade eden Altun konuşmasına şöyle devam etti:

“29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen cumhuriyetimiz, bin yıllık varlığımızın yeni bir heyecanla teyidi olarak, 4 kıta, 7 iklimde hüküm süren 600 yıllık çınarımız Osmanlı Devleti ile birlikte, bu milleti tümüyle boğmaya, yok etmeye çalışan güruha karşı, hala dimdik ayakta olduğumuzun, haykırışımızın adıdır.

Bugün bizi biz yapan değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha iyi bir güvenle bakacağız. Çünkü biz farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, bizi birbirimize sarsılmaz bağlarla bağlayan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinini mirasçılarıyız.

Dahası, en zor şartlarda ve bütün imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü istiklal müdadelesini zaferle neticelendiren bir milletiz.

Bu eşsiz zafer üzerinde yükselen cumhuriyetimiz, hiç kuşkusuz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır.

Geçmişini bilmeyen, tarihini okumayan, ceddini atasını tanımayan bir takım köksizlerin, bir takım gafillerin aksine, milletimiz sahip olduğu bu eşsiz mirasın gayet iyi farkındadır.

Milletimizi köklerinden koparıp başka bir kalıba sokmak isteyenlere bu halk, her koşulda büyük bir ders vermiştir. Geçmişte olduğu gibi 15 Temmuz gecesi de bu topraklarda yaayanlar hiçbir koşul ve şartta bağımsızlıktan, birlik ve beraberlikten taviz vermeyeceğini göstererek, kendilerine bırakılan mirasa cansiperane sahip çıkmıştır.”

Konuşmasında gençlere de seslenen Altun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey yükselen nesil istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk onu devam ettirecek sizlersiniz’ dediğini hatırlatarak, hür düşünce, bilim ve bilgiye önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu, şarkılar söylendi. Folklor ve çeşitli gösteriler sunuldu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, protokol mensupları tarafından ödülleri verildi. 

Program, resmigeçit törenin ardından sona erdi.

KMM

Son DüzenlenmeCumartesi, 29 Ekim 2016 10:15

20°C

Karamanlı

Mostly Cloudy

Humidity: 36%

Wind: 35.40 km/h

  • 26 Sep 2018 22°C 9°C
  • 27 Sep 2018 25°C 3°C
Saniye sonra Kapanacaktır