KARAMANLI'DA SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ

Karamanlı’da, 2 gün boyunca 6 tur şeklinde düzenlenecek, “Küçükler” ve “Yıldızlar” satranç turnuvasına, 13 takımdan toplam 85 öğrenci katılıyor.

 

Karamanlı’da, Burdur Satranç İl Temsilciliği ve Halk Eğitim Merkezi tarafından, ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı satranç turnuvası düzenledi.

Karamanlı Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonda düzenlenen etkinlikte, yıldızlar kategorisinde yer alan 13 takımdan toplam 85 öğrenci katıldı.

Öğrenciler tarafından şiirler ve çeşitli gösteriler sergilenmesinin ardından, Karamanlı Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamdi Özcan, turnuvanın ilk hamlesini yaptı.

KMM’ye açıklamalarda bulunan Burdur Satranç İl Temsilcisi Şükrü Şener, Karamanlı’da satranca olan ilginin her yıl daha da arttığını anlattı.

Karamanlı’da Halk Eğitim Merkezinin çabalarıyla birçok kursların açıldığını belirten Şener, kurs hocalarının yaptığı egzersizlerle çok sayıda sporcunun Türkiye çapındaki turnuvalara katıldığını söyledi.

Şener, Karamanlı’da düzenlenen bu yılki turnuvaya “Küçükler” ve “Yıldızlar” kategorisinde dereceye giren çocukları Türkiye Satranç Şampiyonası’na yönlendireceklerini, Burdur genelinde ise her hafta turnuva düzenlediklerini ifade ederek, “Burdur Satranç İl Temsilciliği olarak her hafta turnuva düzenleyen ender illerden biriyiz. Sporcularımızın da ilgisi çok fazla. Geçen hafta Burdur merkez ve Bucak ilçelerimizde takım turnuvaları yaptık. Burada da 200’ü aşkın sporcumuz yarıştı.” dedi.

Satranç sporunun çocuklara sağladığı faydaları anlatan Şener, şöyle söyledi:

“Çocuklarda başta matematik zekayı geliştiriyor. Hüküm yürütme ve konulara karşı karar verebilme yeteneklerini artırıyor. Satranç demek, başarı demek. Satrançta başarılı olan çocuklar, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) olsun, Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarında (LYS) olsun, başarılı oldukları görülüyor. Zekayı açtığı ve başarıya katkı sağladığı bir numaralı belgedir.”

Turnuva, 26 Şubat Pazar günü sona erecek. 

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır