CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA

Karamanlı’da Cumhuriyet’in 94’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Belediye kapalı pazar alanında düzenlenen törene, Kaymakam Osman Oğuz Ekşi, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, gaziler ve şehit yakınları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Kaymakam Ekşi, Türk Milleti’nin birinci dünya savaşının ardından topraklarının büyük bir bölümünü kaybetmesine ve savaşlarda yorgun düşmesine rağmen küllerinden doğarak, milli mücadele destanını yazdığını belirtti.

Cumhuriyet’in, yüzyıllardır hiç kimsenin boyunduruğunda kalmayan ve esareti kabul etmeyen yüce Türk ulusunun varoluş ve bağımsızlık destanı olduğunu ifade eden Ekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Topyekun millet olarak verilen mücadelenin ardından, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde milletimiz, egemenliği kayıtsız ve şartsız millete ait olan, en demokratik yönetim biçimi olan cumhuriyeti kabul etmiştir. Cumhuriyetin temelini, vatanına sadakatle bağlı, tüm yurttaşların eşitliği ve özgürlüğü oluşturmaktadır. Cumhuriyet, tebalık, azınlık gibi kavramları kaldırmış, zengin bir tarih ve kültür mirasına sahip Anadolu insanını ayrım gözetmeksizin, vatandaşlık bağı ile Türkiye Devleti çatısı altında birleştirmiştir.”

Konuşmasında öğretmenler de seslenen Ekşi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin en büyük görev ve sorumluluğunuzdur’ sözlerini hatırlatarak, kanla kurulan cumhuriyetin istikbalinde en önemli sorumluluğu öğretmenlere verdiğini söyledi.

Törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu, çeşitli gösteriler sunuldu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, protokol mensupları tarafından ödülleri verildi.

Program, resmigeçit törenin ardından sona erdi.

KMM

1°C

Karamanlı

Clear

Humidity: 63%

Wind: 9.66 km/h

  • 14 Nov 2018 11°C -2°C
  • 15 Nov 2018 7°C -5°C
Saniye sonra Kapanacaktır