'DÜNYA YEŞERİYOR HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR'

Karamanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman Haftası dolayısıyla fidan dikimi etkinliği düzenledi.

Karamanlı'daki tüm okullardan gelen öğrencilerin katıldığı etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Oğuz, okul müdürleri ve öğretmenler de katıldı.

Karamanlı Kaymakamlığı, Karamanlı Belediyesi, Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, Eşeler mahallesinde yapımı tamamlanan taşkın koruma alanlarının kenarına yaklaşık 100 fidan dikildi.

Etkinliğe katılan ve "Dünya Yeşeriyor, Hayaller Gerçekleşiyor" adlı uluslararası projesinin kurucusu olan Devrim İlkokulu sınıf öğretmeni Cennet Aksu, "Proje kapsamında Orman Haftasında fidan dikim etkinliğinde bulunduk. İlçemizdeki diğer okullar da bizimle birlikte fidan dikerek projemize katkı sağladılar. Bu sayede hem projemizi yaygınlaştırdık, hem de ilçemizin daha yeşil olmasına katkıda bulunduk." dedi.

- "DÜNYA YEŞERİYOR HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR"

Devrim İlkokulu sınıf öğretmeni Cennet Aksu tarafından başlatılan 'Dünya Yeşeriyor, Hayaller Gerçekleşiyor' projesi, başlangıçta ulusal düzeyde ve “81 İliz Yeşeren Hayallerde El Eleyiz” ismi ile onaylanmış, sonra E twinning platformu ile uluslar arası düzeye çıkarak, Avrupa'nın Arnavutluk, Polonya, Azerbaycan, Tunus, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'dan 13 ortakla birlikte toplam 706 üyeye ulaşmıştır.

KMM'ye proje hakkında bilgiler veren Aksu, şunları kaydetti:

"Proje esas olarak, çocukların hayaller kurması ve hayallerinin gerçekleştirilmesi üzerine bina edilmiştir. Hayal kurmak geleceği makro ölçülerde yaşama isteğidir. William Russell “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der. Hayaller, hayat tarlasından geçerken elimizden toprağa düşen tohumlardır. Tohum ve tarla için de çabalamanız gerekir ki hayaller gerçek olsun. Hayal etmeyen öğrenciler, hayal etmeyen yetişkinler ve maalesef hayalleri olmayan toplum… O halde bunun önüne geçmek bizim elimizde, çocuklarımız hayallerini kağıda yazacak hayal sandığına atacak. Fidan dikiminden sonra sandıklardan çıkarılan hayaller gerçekleşecek. Hem hayaller gerçekleşecek hem de ulusal ve uluslararası düzeyde okullarımızda aynı tarihte binlerce fidan dikilecek.

Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirme sürecinde öncelikle orman haftası içerisinde tüm ortaklarımız ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Fidan dikimi ile birlikte çocuklarımızın çevre duyarlılığını artırmak adına resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları da yapılacaktır. Devamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda hayalleri gerçekleştirilecektir.

Çalışmanın finalinde Burdur ili Karamanlı ilçesinde 23-24 Haziranda geniş katılımlı bir final öngörüyoruz. 30 Haziranda ise Ankara’da merkez ilçe belediyelerinin katkıları ile daha geniş kapsamlı büyük final planlıyoruz. Finalde proje çıktısı olarak hazırlayacağımız,içerinde çalışmanın hikayesi ile katılımcı okullarımızın öne çıkan çalışmalarının olduğu elektronik kitapları basılı hale getireceğiz. Söz konusu kitap çalışmamızın yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında eğitimde yenilikçi uygulamalar adı ile 81 il valiliğine ve milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir. Konu ile ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Eğer uygun olurlarsa katılımcı illerin milletvekilleri ile milli eğitim bakanını programa davet etme arzusundayız.

Bu ülke ve ülkemizin çocukları adına değer ifade eden her çalışmaya katkı verme, destek olma noktasında isteğimiz ve arzumuz her daim olacaktır." 

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır