Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KARAMANLI'DA 2 AYRI YANGIN - VİDEO HABER

Karamanlı ilçesinde çıkan 2 ayrı yangında hasar meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, Karamanlı ilçesine bağlı Mürseller köyünde Ömer Demir’e ait evin samanlığında yangın çıktı. Yangını fark eden Ömer Demir’in oğlu Mustafa Demir, köylülerden yardım istedi. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Mustafa Demir, evde bulunan annesi Elif Demir ile eşi ve oğlunu evden tahliye etti. Ahırda bulunan hayvanlar ise köylülerin yardımıyla uzaklaştırıldı. Yangına ilk önce köy muhtarlığına ait itfaiye aracı müdahale etti. Karamanlı, Tefenni, Kemer ilçelerinin itfaiye ekipleri ile orman itfaiye ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Elektrik kaçağından çıktığı öğrenilen yangında, samanlar, ahır ve bir otomobil tamamen yanarken, samanlığın bitişiğindeki evin zemin katında kısmi zarar meydana geldi.

- MANCA KÖYÜNDE DE SAMANLIKTA YANGIN ÇIKTI

Öte yandan aynı saatlerde Manca köyünde de yangın çıktığı ihbarının alınmasıyla, itfaiye, jandarma ve sağlık ekipleri Manca köyüne sevk edildi.

Ahmet Arı’ya ait evin samanlığında çıkan yangına, Karamanlı, Tefenni, Kemer, Hasanpaşa ve Orman itfaiye ekipleri müdahale etti.

Samanlığın bitişiğindeki eve sıçramadan söndürülen yangında samanlar yanarak kullanılamaz hale geldi. Ahırda ise kısmi zarar meydana geldi.

Yangının, kaynak yapılırken sıçrayan kıvılcımlardan çıktığı öğrenildi.

Her iki olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

KMM

 

KARAMANLI TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Karamanlı ilçesinde kurulan Sınırlı Sorumlu Karamanlı 15.02 Nolu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, istişare toplantısı düzenledi.

Nimet Güvener İlkokulu Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, İl Genel Meclisi ve Kooperatif Yönetim Kurulu üyesi İsmail Akkaya, Kooperatif Başkanı Mahmut Turgut ve üyeler katıldı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, çalışmalara hız vereceklerini belirterek, yapılanma çalışmalarını Kurban bayramından sonra yetiştirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Mısır silajı paketleme ekipmanları konusunda hibe programlarından yararlanacaklarını ifade eden Selimoğlu, “Üreticilerimizin silaj paketlemedeki maliyetlerini minimum seviye çekmek için silaj paketleme makinesi hibelerinden yararlanmak ve ilçemize paketleme makineleri kazandırmak istiyoruz. Böylelikle hem kullanan hem de satışını yapan silaj üreticilerimize desteklemiş olacağız.” dedi.

Başkan Selimoğlu, üyelik aidatı konusunda düzenleme yaptıklarını vurgulayarak, kimliğini getiren herkesin üye olabileceğini, üyelik aidatının ise bin lira olarak belirlendiğini ve ekim ayına kadar ödeme yapılması gerektiğini belirtti.

Kooperatif yönetimi, silaj paketleme maliyetleri, satış ayrıntıları, çiftçilerin yaşadığı bireysel sorunlar, kooperatif yönetim binasının belirlenmesi, besihane sorunu, süt toplama çalışmaları, süt firmaları ile yapılan görüşmeler hakkında istişarelerde bulundu.

- SİLAJ PAKETLEME MAKİNELERİ HAYIRLI OLSUN

Öte yandan hafta başında silaj paketleme ekipmanları çalışmalarına hız veren kooperatif yönetimi, hibe desteğinden yararlanarak 1000 ve 500 kilogram kapasiteli iki silaj paketleme makinesi alındığını duyurdu.

KMM

KARAMANLI'DA KAÇAK ARAZİ SULAYANLARA CEZA VERİLECEK

Karamanlı Belediye Meclisi, kaçak arazi sulaması yapanlara ceza verilmesi yönünde karar aldı.

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu yaptığı açıklamada, Belediye Meclisinin aldığı kararla, 01 Ağustos 2019 Perşembe gününden itibaren hidrant ve sondajların kaçak kullanımı ve zarar verilmesi durumlarıyla ilgili olarak nakdi ceza uygulamalarına karar verildiğini kaydetti.

Meclis toplantısında görüşülen konuları aktaran Selimoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Meclis Toplantımızda alınan kararlar gereği:

1. Hidrantlara Zarar verenlere 5.000,00 TL
2. Hidrantlardan Salma Sulama yapanlara 5.000,00 TL
3. Saha dışı Ekim yaparak Hidrantlardan Sulama yapanlara 5.000,00 TL
4. Hidrantlardan yağmurlama ya da damlama sulama yapıp tarlasında suyun göllenmesi ile suyun yola ya da komşu parsele taşan, belediye personelimiz kontrole geldiğinde tarlası başında olmayan ve kasti yapıldığına kanaat edilen vatandaşlara 1.000,00 TL cezai işlem uygulanacaktır.

Almış olduğumuz bu kararlar ile daha bilinçli sulama yapılması, tüm Karamanlı halkının öz malı olan ve her bireyin hakkı olan sulama sistemlerinin korunması, zarar verilmemesi, saha dışı ve aşırı sulama ile diğer vatandaşlarımızın haklarının yenmemesi sağlanacaktır. Saha dışı ekimlerin sondajlara güvenilerek yapılmasını belirttiğimiz için bazı vatandaşlarımız ekim yapmamıştır. Ancak bazı vatandaşlarımız ise sondaj var diye ekim yapıp sonradan hidrantlardan su talebinde bulunmaktadırlar. Ekim yapmayan vatandaşlarımızın da hakları gözetilerek kesinlikle saha dışı ekime hidrantlardan su verilmemektedir. Kaçak sulama yapanlara da cezai işlem uygulanmış ve ceza kapsamı genişletilmiştir. 

Belediye Meclisimizce alınan kararlarının hayırlı olmasını diler, tüm halkımıza sağlık, başarı ve mutluluk dolu hayırlı günler, çiftçimize bereketli hasatlar ve esnafımıza bereketli ticaretler dilerim."

KMM

BABA YADİGARI MOTOSİKLETİ ARAZİ ARACI (ATV) YAPTILAR - VİDEO HABER

Burdur’un Karamanlı ilçesinde traktör tamirciliği yapan Fatih ve Veli Pekşen kardeşler, ağabeyleri Süleyman Pekşen'in de desteği ile baba yadigarı 1978 model motosikleti atmaya kıyamayarak ATV’ye (4 tekerlekli motosiklet) dönüştürdü.

Karamanlı Sanayi Sitesinde traktör tamirhanesi işleten Fatih Pekşen ve Veli Pekşen kardeşler, hurdaya çıkan 1978 model motosikleti atmaya kıyamadı. Ağabeyleri Süleyman Pekşen'in, motosikleti ATV'ye çevirme fikri ile motosikletin motorunu tamir ederek yeniden çalıştıran Pekşen kardeşler, hurda araçlardan temin ettikleri parçalarla motosikleti, çocukluk hayali olan ATV’ye dönüştürdüler.

Fatih Pekşen, babasının yıllarca kullandığı motosikleti atmaya kıyamayarak ATV’ye çevirmeye karar verdiklerini anlattı.

Maddi imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle yeni bir ATV’ye almaya güçlerinin yetmediğini belirten Pekşen, “Babamın eski motosikletini yeniden çalıştırdık, düzene soktuk. Elimizde bulunan hurda araba parçaları ve lastikleriyle ATV’ye çevirdik.” dedi.

Çocukluğunda ATV’leri hep televizyonlarda izlediğini ve böyle bir araca sahip olmak istediğini ifade eden Pekşen, şöyle söyledi:

“Evde atılan baba yadigarı bir motosikletimiz vardı. Biz bunu değerlendirelim dedik ve ATV’ye çevirdik. Babamızın emanetine en iyi şekilde sahip çıktık. Satsaydık veya atsaydık, babamız çok üzülürdü. Babam da bunu görünce çok mutlu oldu, gururlandı.”

En düşük bir ATV’nin, 6-7 bin lira olduğunu kaydeden Fatih Pekşen, “Biz bunu motosiklet dahil 2 bin liraya mal ettik. Normal bir ATV’nin devrilme olasılığı yüksek. Araç dar olduğu için aşıyor, takla atıyor, yana kalkıyor. Bizimkisi daha enli olduğundan aşması, devrilmesi, takla atması yok. Süspansiyonları normal ATV’lerden daha iyi. Arazide kullanımı çok rahat.”

Pekşen, ilk kez böyle bir araç yaptıkları için eksiklerinin bulunduğunu dile getirerek, “Bunun eksiklerini tamamlayacağız. Mesela çamurluk takacağız, ön kısmındaki farları düzenleyeceğiz, sinyaller takacağız. Araç motosiklet bozması olduğu için bunda geri vites yok. Biz buna geri vites yapmaya çalışacağız. Bunları yaparsak çok daha güzel olacak.” diye konuştu.

İnsanın istedikten sonra her şeyi yapabileceğini vurgulayan Pekşen, “Yeter ki elinde imkan olsun. İmkan olduktan sonra ve istedikten sonra her şeyi başarabilirsin. Başaramayacağın bir iş yoktur.” dedi.

Çocuklarının yaptığı işten gurur duyduğunu anlatan baba Ömer Pekşen, çocuklarının mesleklerinin tamirci olması sebebiyle böyle bir çalışmayı gerçekleştirebildiğini belirtti.

Pekşen, “Ben bu motosikletimi yıllarca çok kullandım. Çocuklarımla her yere bu motosikletle gittim. Çünkü o zamanlar arabam yoktu. Motosikletin bana çok emeği geçti. Bir kenarda atıl durumda olmasına rağmen çocuklarımı bunu atmayarak, ATV’ye çevirip değerlendirdiler. Baba yadigarına sahip çıktıkları için çok mutlu oldum. Kendilerine teşekkür ederim. Allah işlerine rast getirsin. Daha çok işler başaracaklarına inanıyorum.” dedi.

Fatih ve Veli kardeşlerin ağabeyi Süleyman Pekşen, icraatın ihtiyaca binaen çıktığını ifade ederek, kendilerinin ATV’ye ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdi.

Süleyman Pekşen şunları söyledi:

“Aslında ülkemizde imkan verilirse çok güzel işer başaracak nice sanayi ustaları, genç kardeşlerimiz var. Buradan tüm devlet büyüklerimize seslenmek istiyorum. Üreten, üretmek isteyen bütün genç girişimci kardeşlerimize destek bekliyoruz.”

 KMM

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır