Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KARAMANLI'YA ÜNİVERSİTE YOLUNDA BÜYÜK ADIM

Karamanlı ilçesinde, yeni yapılan mermer fabrikası, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne (MAKÜ) ücretsiz olarak tahsis edildi.

Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Karamanlı’da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenerek yapılan, Panorama Mermer doğaltaş işleme fabrikasının ücretsiz olarak MAKÜ’ye tahsisinin yapıldığını belirtti.

Selimoğlu, MAKÜ’de yapılan imza törenine, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Panorama Mermer Fabrikası adına hayırsever işadamı Hakan Sevim  ile birlikte katıldıklarını ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

“MAKÜ Mimari ve Dekoratif Sanatlar bölümü öğrencileri, Karamanlı Panaroma Mermer Fabrikasında uygulamalı eğitim görecekler. Mermerlerden tarihi yapıtlar, çeşitli eserler ve eşyalar üreterek hem eğitime hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağız.”

Büyük projeleri hayata geçirerek, istihdam sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Selimoğlu, Burdur ve Karamanlı’yı mermercilik ve dekoratif sanat eserlerinde de marka yapmak için çalışmalara hız vereceklerini dile getirdi.

Selimoğlu, yapılan bu protokol ile Karamanlı ilçesinde meslek yüksekokulunun açılmasına zemin hazırlandığını da vurgu yaptı.

KMM

KARAMANLI'DA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

Karamanlı ilçesinde, İlköğretim Haftası dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen programda konuşan Karamanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Oğuz, 2018-2019 eğitim öğretim yılında bin 232 öğrencinin öğrenim göreceğini belirtti.

Oğuz eğitimin, çağa uygun olarak sürekli değişen ve gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen bir süreç olduğuna işaret ederek, “Hedefimiz, tarihimizin bize atfettiği yüce değerler ve ilkelerimiz doğrultusunda bilgi toplumunun gerektirdiği becerilerle donanmış, milli kültür ile insanlığın evrensel değerlerini içselleştirmiş bireyler yetiştirmektir.” dedi.

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Oğuz, şunları söyledi:

“Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Yarınlarımıza sizler yön verecek, ülkemizin güçlü yarınlarında sizler söz sahibi olacaksınız. Tüm gayretimiz, sizlerin yaşamınızın her alanında ve eğitim hayatınızda kendisine güvenen, doğruyu yanlıştan ayıran bireyler olarak yetişmeniz içindir.”

Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, şarkılar söylendi. 4. sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilere çiçekler verdi. Davetlilere aşure ikram edildi.

Kutlama programına, Kaymakam Abdulselam Bıçak, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

KMM

BAŞKAN SELİMOĞLU KÜLTÜR EVİ MÜZESİ İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Karamanlı Kültür Evi ve Müzesi'nin açılması yönünde çalışma başlattıklarını belirtti.

KMMye konuşan Başkan Selimoğlu, uzun zamandır Karamanlı Kültür Evi ve Müzesi projesi üzerinde çalışma yaptığını ifade ederek, önceki yıllarda proje ile ilgili duyurular yaptığını ve vatandaşlardan ellerinde bulunan tarihi ve kültürel eşyaları bağışlamalarını istediğini kaydetti.

Selimoğlu, tarihi geçmişe, kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaparak, "İlçemizde eksikliğini hissettiğimiz Karamanlı Kültür Evi ve Müzesi'nin açılması yönünde çalışmalarımıza hız veriyoruz. Müzede sergilenmesini istediğimiz, atalarımızdan yadigar, tarihi ve kültürel eşyalarınızı belediyemize teslim edebilirsiniz. Gelin kültür müzemizi birlikte oluşturalım. Böylelikle sergilenen tarihi ve kültürel eşyaları herkesin görmesini sağlayarak, ahirete uğurladığımız büyüklerimizi bir kez daha yad etmiş oluruz." dedi.

Eşya bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar, belediye beyaz masa birimine müracaat edebilecek.

KMM

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ

Karamanlı ilçesinde, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene, Karamanlı Kaymakamı Abdulselam Bıçak, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, gaziler ve daire müdürleri katıldı.

Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Törende bir konuşma yapan Kıbrıs Harekatı Gazisi Murat Örtel, 19 Eylül 1921’de Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, “Mareşallik” rütbesi ve “Gazilik” unvanlarının verildiği bu tarihin “Gaziler Günü” olarak kutlandığını belirtti.

Şehit ve gazilerin, vatanları için eşi ve benzeri görülmeyen mücadele başlattığını anlatan Örtel şöyle devam etti:

“Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla, bu aziz vatanın birliğine, bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.”

Tören, bir öğrenci tarafından şiir okunmasının ardından sona erdi.

Etkinlikler kapsamında Karamanlı Kaymakamlığı tarafından, akşam gaziler onuruna yemek verilecek.

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol

27°C

Karamanlı

Sunny

Humidity: 26%

Wind: 11.27 km/h

  • 25 Sep 2018 30°C 7°C
  • 26 Sep 2018 22°C 9°C
Saniye sonra Kapanacaktır