Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KAYMAKAM ADEM TOPACA'NIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Topaca mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Dostluğun, kardeşliğin, barışın, birlik ve beraberlik anlayışının en ileri düzeye vardığı bir Ramazan Bayramına daha ulaşmanın mutluluğu ve sevincini yaşıyoruz.

Bayramlar; sevgi, kardeşlik, barış ve dostluk duygularını güçlendirir, yardımlaşma duygularını pekiştirir ve milli birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırır. Bu kutsal günleri fırsat bilerek, bizleri bir arada tutan milli ve manevi değerleri yaşatmak, birlik ve beraberliğimizi korumak, huzur ve barış ortamını sürdürmek, kardeşlik duygularımızı geliştirmek için daha çok çaba göstermeliyiz.

Bu bağlamda, Koronavirüs Pandemisine karşı bu yıl ülkemiz genelinde ve İlçemizde tüm alanlarda başarıyla sürdürülmekte olan mücadelemiz nedeniyle, her zaman coşkuyla kutladığımız bayramımızı gelecek yıllarda da aynı heyecan ve coşkuyla kutlayabilmemiz için bu bayramda alınan tedbirlere hep birlikte uymak durumundayız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Pandemi mücadelesinde en başından itibaren mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm kurum ve kuruluş personelimiz ile tüm vatandaşlarımızın bayramını tebrik eder, Bayramın ilçemizde ve ülkemizde esenlik ve mutluluk içinde kutlanmasını temenni eder, saygılarımı sunarım. 

Murat ÇOBAN / KMM

BURDUR'DA SADECE 1 KORONAVİRÜS VAKASI KALDI

Burdur Valisi Hasan Şıldak, 4 günlük Bayram tatili süresince uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirleri ve Koronavirüs salgını sürecinde, bugüne kadar yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Vali Şıldak, tüm Burdur halkına seslenerek pandeminin başında itibaren ilgili bütün kurum kuruluşlar ve Burdur halkının gösterdiği özveriyle tüm tedbirleri en iyi şekilde yürüttüklerini, bundan sonraki normalleşme sürecinde de çok kontrollü bir şekilde götürülmesi gerektiğini vurguladı.

Pandeminin Türkiye genelinde görüldüğü süreçten bugüne Burdur genelinde 54 Covid-19 vakasının görüldüğünü belirten Vali Şıldak, 51 vatandaşın tedavi süreçlerinin başarıyla tamamlandığını, bu süreçte kronik rahatsızlığı da bulunan iki vatandaşın hayatını kaybettiğini, şu anda Burdur'da sadece 1 vakanın kaldığını, bu hastanın da iyileşme eğiliminde olduğunu kaydetti.

Bayram dolayısıyla Ülke genelinde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının, normalleşme sürecinin çok hassas bir şekilde yürütülmesi gerekliliğinin göstergesi olduğunu belirten Vali Şıldak, toplu ortamlardan uzak durarak, sosyal mesafeye kesinlikle uygun hareket ederek, geçen hafta İlimiz için alınan tüm dış ortamlarda maske kullanılması tedbirlerine uyarak Burdur'da bu sürecin başarıyla yürütüleceğini ifade etti.

Maske kullanımı denetimlerini sıkı bir şekilde devam edildiğinin altını çizen Şıldak, özellikle vatandaşların bu bayramda bayramlaşma konusunda uyarmak istediğini ifade etti.

Türk kültüründe bayramlaşma geleneğinin önemli yer tuttuğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak, "Bu bayram uzaktan bayramlaşalım. Bu bayram dijital bayramlaşma olsun. El öpmeyelim, kucaklaşmayalım ve aynı bina içinde bile ziyarette bulunmayalım. 4 günlük bayramı kapsayan sokağa çıkma yasağı zaten bunun önünde bir engeldir. Bayramda sokağa çıkma yasağının temelinde de bu yatmaktadır. Binanın içerisini kontrol etme imkanımız olmadığı için, burada görev, vatandaşımızın kendisine düşüyor. Yani komşular, akrabalar bir araya gelmesin. Telefonla, görüntülü görüşmeyle biraz daha sabırlı davranıp bu süreci de inşallah bayram tatilinde bu tedbirlerle geçirmeyi ümit ve temenni ediyoruz” diye konuştu.


- “4 GÜNLÜK SÜRE İÇİN TEDBİRLER VE TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM”


Vali Şıldak, 4 günlük süre için gerekli tedbirlerin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını ifade ederek, “Malumlarınız olduğu üzere geçtiğimiz hafta pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan kabine toplantısı sonrası alınan kararla 22 Mayıs 2020 Cuma günü saat 24.00’dan itibaren sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlimizde de buna ilişkin tedbirleri içeren kararlarımızı İl Hıfzıssıhha Kurulu olarak alarak yayınladık, tüm planlamalarımızı, hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

- "BURDUR’DA GÖRÜLEN 54 VAKANIN 51'İ SAĞLIĞINA KAVUŞTU, ŞU AN SADECE 1 VAKAMIZ VAR, 2 VAKA HAYATINI KAYBETTİ"

Korona Virüsle mücadele kapsamında Burdur'da yapılan çalışmaları ve vaka sayılarını da paylaşan Vali Şıldak; “İlimizde şu ana kadar toplam 54 vaka görüldü. Bu 54 vakanın 2’sini kaybettik. Her 2’sinde de kronik rahatsızlıklar mevcuttu. 51 hastamız şifa buldular, taburcu oldular. Sadece Bucak’ta 1 hastamızın tedavisi devam ediyor. İyileşme temayülü gösteriyor. Bu bizim açımızdan son derece sevindirici bir durum. İlimizin uyguladığı tedbirlere baktığımızda, aldığımız her bir tedbirin aslında gereksiz gibi görünse bile ayrı ayrı işe yaradığını, her biri bir zincirin halkaları gibi birbirini destekleyen unsurlar olduğunu gördük. Ve bu sonuçlara da yansıdı. Aslında bizim 9 vakamız yurt dışı kaynaklı. Yani yurtdışından getirilip KYK Yurtlarında kabul ettiğimiz vatandaşlarımızdan kaynaklı vakalarımızdır. 30 vakamız da Çeltikçi ilçemizdeki taziye olayından kaynaklanan yaygın bir hadise oluştu. Maalesef 30 vatandaşımız burada hastalığa yakalanmış oldu. Ancak Çeltikçi ilçemizde çok sıkı bir karantina tedbiri uyguladık. Bu tedbir uygulanmamış olsaydı, bu yayılım yükselebilirdi. Bundan daha tehlikelisi başka yerlere de sıçrama olabilirdi. Allah’a şükür bunu yaşamadık” sözlerine vurgu yaptı.

- "İHLALİN CEZASI 3 BİN 150 LİRA"

İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına uymayanların, ihlal edenlerin cezasının ağır olduğunu açıklayan Vali Hasan Şıldak; sokağa çıkma yasağı ihlali başta olmak üzere 3 bin 150 lira idari para cezası uygulamak durumunda kalındığını belirtti.

- "900 VATANDAŞA CEZA KESİLDİ"

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Burdur Valisi Hasan Şıldak, Jandarma ve Emniyet teşkilatınca Korona Virüsle Mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymayan yaklaşık 900 vatandaşa idari para cezasının uygulandığını, karantina tedbirlerine uymayan 34 kişinin de adli işleme tabi tutulduğunu açıkladı.

Murat ÇOBAN / KMM

KARAMANLI MÜFTÜSÜ KARAGÖZ: ‘‘BU BAYRAM HUZUR VE ESENLİĞİN BAYRAMIDIR’’

Karamanlı Müftüsü Ahmet Karagöz, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, Covid-19  salgın hastalığı nedeniyle camilerde, topluca teravih namazlarının kılınamadığını ve mukabelelerin okunamadığını ifade eden Karagöz, buna rağmen vatandaşlarımızın Allah'ın emirlerine bağlı kalarak, evleri mescide çevirdiğini kaydetti.

Müftü Karagöz, Ramazan Ayı'nın bu yıl evlerde dolu dolu yaşadığını ifade ederek, "Bir ay oruç tuttuktan sonra neşenin, sevincin, huzurun eşiğine geldik ve bu gün yine camilerden uzak da olsa bayrama kavuştuk hamdolsun. Hep birlikte aynı sofranın etrafında, aynı bekleyişin yolcusu olduk. İmsak ile orucumuza başlattık. İftarla sevindik. Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini ihya ettik. Mukabelelerimizi okuyarak Peygamber efendimizin (sav) Cebrail A.S. ile olan  sünnetini devam ettirdik. Fitre ve zekatlarımızla yardımlarımızla sevindirdik. Rabbimiz tarafından da bayramla sevindirildik. İnşallah, ahirette de cennet ile sevindiriliriz. Topluca aynı sevinçleri yüreklerimizde paylaştık. Müslümanlar olarak aynı çaresizliklerin, aynı Koronavirüs bulaşıcı hastalığının getirdiği kısıtlamalara maruz kaldık ve vefat eden kardeşlerimizin kederlerinin halkası olduk. Bütün farklılıklarımızı unuttuk. Bir olduk, birlik olduk. Her akşam iftarı hak ettiğimiz gibi bugün de bayramı hak ettik." dedi.

"Bu bayram, huzur ve esenliğin bayramıdır. Bu bayram, müminlerin bayramıdır." diye konuşan Müftü Ahmet Karagöz şöyle devam etti:

"Bu bayram, yokluğu, açlığı ve susuzluğu hissederek, başkasıyla paylaşmanın bayramıdır. Bu bayram bir salgın hastalığın sahip olduğumuz nimet ve kazanımlarımızın değerini bizlere öğrettiği, her şeyin para, mal, mülk, makam ve itibar olmadığını beynimize nakşettiği yaşam ve sağlık olmadan, hiçbir  şeyin olmayacağını anladığımız bayramdır. Yüce Rabbimiz, hepimizi sorumluluğunun bilincinde olanlardan eylesin. Tüm geçmişlerimizin mekanını ve makamını cennet eylesin. Hastalıkla mücadele eden kardeşlerimize şafi ismi şerifi, hürmetine şifa ihsan eylesin. Dertli ve sıkıntılı olanlarımıza ferahlık ve genişlik versin. Bizleri her türlü sıkıntı, bela, musibet ve dertlerden, akla, hayale gelen veya gelmeyen semavi ve arazi felaketlerden muhafaza eylesin. Bütün Müslüman kardeşlerimizle birlikte her türlü sıkıntılarımızın kalktığı bir dünya özlemiyle, Cenabı Allah, bizleri sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice bayramlara kavuştursun. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Soframızda aç olanlar doysun. Elimizden susuzlar hep suya kansın. Birliğimiz, huzur ve muhabbetimiz daim olsun. Bu duygu ve düşüncelerle başta Karamanlı'lı kardeşlerimin ve misafirlerimizin, cennet ülkemizin güzel insanlarının Ramazan Bayramlarını tebrik ederim. Bayramımız mübarek olsun aziz kardeşlerim."

Murat ÇOBAN / KMM

KARAMANLI'DAN SALGINA VİDEO KLİPLİ DESTEK - VİDEO HABER

Karamanlı ilçesinde, Covid-19 salgınına dikkat çekmek için “Haydi Türkiyem Şimdi Önlem Zamanı” isimli video klip çekildi.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muharrem Erkil tarafından, anonim “Ovalar Ovalar” türküsünün sözlerinin yeniden düzenlenmesi ile çekilen video, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Gençlik Haftası etkinlikleri ile Covid-19 salgınına karşı farkındalık oluşturmak için hazırlandı.

Klibin müziğini, müzik öğretmeni Kıvanç Erbil düzenlerken, ses düzenlemesini Karamanlı Anadolu Lisesi öğrencisi Gürol Coşkun, kamera çekimi ve kurgusunu da Karamanlı Medya Merkezi üstlendi.

Video klipte, Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Oğuz, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muharrem Erkil, sağlık çalışanları, öğretmenler ve Karamanlının Sesi editörü Nedim Çiftçi yer aldı.

Kaymakamlık, il ve ilçe milli eğitim, gençlik ve spor ilçe müdürlüğü sosyal medya hesaplarından yayınlanan video binlerce kez görüntülendi.

Video klibi izlemek için tıklayın >https://www.youtube.com/watch?v=SubKoWG0xec

Murat ÇOBAN / KMM

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet