Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KARAMANLI'DA PANDEMİ DENETİMİ YAPILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge doğrultusunda, “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile il genelinde yapılan Pandemi denetimleri Karamanlı ilçesinde de yapıldı.

Karamanlı Kaymakamlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, koranavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler ile belirlenen kurallar noktasında, gerek işletme sahiplerinin ve hizmet sağlayıcıların gerekse vatandaşların bilinçlendirilmesi ve tedbir ile kurallara en üst seviyede uymalarını sağlamak amacıyla denetimlerin kesintisiz ve süreklilik teşkil edecek şekilde gerçekleştirileceği belirtildi.

Bu amaç doğrultusunda on gün boyunca lokanta, restoran ve toplu ulaşım araçlarına etkin denetimlerin yapılacağı ifade edildi.

Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Uğur Özilhan, İlçe Emniyet Amiri Hasan Basri Çiçek ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Göktepe ilçede faaliyet gösteren iş yerlerinde denetimde bulundu.

Murat ÇOBAN / KMM

KOZLUCA KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI

Burdur merkeze bağlı Kozluca köyü, karantinaya alındı.

Burdur Valiliği'nden açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararınca karantinaya alınan köyde, 4 kişide Kovid-19'a rastlandı. Pozitif tanı konulan kişilerle temaslı 49 kişinin bulunduğu bin 113 nüfuslu Kozluca köyünde, 10 ağustos pazartesi günü, saat 08.00'dan itibaren karantina tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Açıklamada, "Kontrol altına alınan köyde, görevli personel haricinde (sağlık personeli, kolluk kuvveti vb.) giriş çıkışların kapatılmasına, vakalar ile teması tespit edilen vatandaşların 14 gün süre ile tam ev karantinasına alınmasına ve bu süreç içerisinde tespit edilecek yeni temaslılara da aynı tedbirin uygulanmasına karar verilmiştir” ifadesi yer aldı.

Murat ÇOBAN / KMM 

İL HIFZISIHHA KURULU DÜĞÜNLERE YENİ KISITLAMALAR GETİRDİ

Burdur Valiliği, Vali Ali Arslantaş başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararları açıkladı.

Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamada, kontrollü sosyal hayat döneminde Koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesinin önemine değinilerek, gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiği belirtildi.

Bu yeni dönemde, rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkelerinin önem kazandığı vurgulanarak, kontrollü sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda alınan yeni kararlar şu şekilde açıklandı:

"1. Vatandaşların toplu olarak bir araya geldiği etkinliklerden taziyelerin ve asker uğurlamalarının yapılmaması yönündeki kararların etkin takibine,

2. Daha önce alınan düğünlerin aynı gün içerisinde kına, yemek gibi etkinliklerin 11.00 ile 23.00 arasında tamamlanması yönündeki kararın yeniden değerlendirilmesi sonucu olarak;

a. Saatler düğün sahibi tarafından belirlenmek kaydıyla, düğünlerin 4 saat içinde tamamlanmasına,

b. Düğün yemeği verilmemesine,

c. Kurallara uyumun Valilikle belirlenecek olan ekiplerce etkin denetlenmesine,

3. Milli Eğitim 2019-2020 eğitim öğretim yılındaki sınıf rehber öğretmenlerinin bugünden başlayarak salı günü mesai bitimine kadar tüm velilerimizi arayarak; Covid-19 ile mücadele ve tedbirlere ilişkin uyarılarda bulunmasına, rehberlik yapılmasına; Okullarımızın açılmasında bir tarih değişikliği olmadığı ve bunun bizim kurallara uymamıza bağlı olduğunun vurgulanmasına;

4. Tüm Devlet Hastanelerince son 5 yılda düzenlenmiş olan Kronik Hastalık raporlarının taranarak kişilerin listelenmesine, oluşturulan tablonun kısa mesajla bilgilendirilmek üzere Valilik Özel Kaleme ulaştırılmasına;

5. Aile hekimlerince kendilerine Kayıtlı kronik hastalıklı vatandaşlara telefon ile ulaşarak COVİD açısından bilgilendirilmelerine,

6. Vefa gruplarının yeniden aktifleştirilmesi amacıyla daha önceden oluşturulan ekip sayısının yarısı kadar ekip oluşturulması amacıyla ilgili kurumlardan personel ve araç görevlendirilmesine,

7. Burdur Merkezde ikamet eden Ek’ te yer alan pozitif vakaların ikametgâhlarının 10.08.2020 tarihi saat 08.00 dan itibaren karantinaya alınmasına;

8. Burdur Merkez Kozluca Köyünde (1113 nüfuslu, 60 km² yüzölçümlü ) COVİD 19 pozitif 4 kişi ve 49 vaka temaslısı bulunması nedeniyle Kozluca Köyünde 10.08.2020 tarihi saat 08.00 dan itibaren karantina tedbiri uygulanmasına, köyün kontrol altına alınarak görevli personel haricinde (sağlık personeli, kolluk kuvveti vb.) giriş çıkışların kapatılmasına,

9. Vakalar ile teması tespit edilen vatandaşların 14 gün süre ile tam ev karantinasına alınmasına ve bu süreç içerisinde tespit edilecek yeni temaslılara da aynı tedbirin uygulanmasına karar verilmiştir."

Murat ÇOBAN / KMM

 

VALİ ARSLANTAŞ KARAMANLI İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ

Burdur Valisi Ali Arslantaş, İlçe ziyaretleri kapsamında Karamanlı İlçelerine ziyarette bulundu.
 
Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, göreve başladıktan sonra İlçeleri daha yakından tanımak için ziyaretlerini sürdüren Vali Arslantaş, bu kapsamda Kemer ve Karamanlı ilçelerini ziyaret ederek ilçelerle ilgili genel brifing aldı.
 
Kemer ziyareti sonrası Karamanlı ilçesine geçen Vali Arslantaş, Kaymakam Adem Topaca ve Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu'nu ziyaret etti.
 
Ziyaretler sırasında ilçede yürütülen çalışma ve projelerle ilgili kapsamlı brifing alan Vali Arslantaş, mermercilik başta olmak üzere ilçenin genel ekonomik yapısı, tarım ve hayvancılık, eğitim ve sağlık alt yapısı ile ilgili bilgi aldı.
 
Murat ÇOBAN / KMM
Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet