Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

BATI AKDENİZ'DE SU KUŞU SAYISI ARTTI: 739 BİN 142

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğü, sulak alanlarda yaptığı su kuşu popülasyonu envanter çalışmaları sonucunda, yüzde 26,74'lük artış görüldüğünü bildirdi. 

Karamanlı ilçesi sınırları içerisindeki Karataş Gölü'nde gazetecilere açıklamada bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur 6'ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, kış ortası kuş sayımının tamamlandığını söyledi.

Kamil, Batı Akdeniz'deki 18 alanda 43 farklı türde 739 bin 142 kuş saydıklarını belirterek, Göller Bölgesi'ndeki Burdur, Isparta, Antalya ve Beyşehir'deki 18 sulak alanda yapılan sayımlarda geçen yıla göre yüzde 26.74'lük bir artış gözlendiğini, geçen yıl 583 bin 183 olarak sayılan su kuşlarının sayısının bu yıl 739 bin 142'ye yükseldiğini söyledi.

Sulak alanların bütün dünya için çok önemli olduğuna işaret eden Rıza Kamil, "Bu alanları korumak ve geliştirmek adına elde ettiğimiz bilimsel verilerle buraları ancak koruyup geliştirebiliriz. Bölgemizde en çok sayılan ilk 5 su kuşu türü Sakarmeke 434 bin 990, Elmabaş patka 97 bin 191, Macar ördeği 75 bin 478, Çamurun 30 bin 559 ve Bahri 12 bin 288 olarak sayıldı." dedi.
 
Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen su kuşu sayımları sırasında kaçak avcılara da müdahale edildiğini ve para cezası uygulandığını kaydeden Rıza Kamil, şunları kaydetti:

"Göller Bölgesi Kış Ortası Su Kuşu Sayım (KOSKS) çalışmalarının koordinasyonu Bölge Müdürlüğümüz Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bölge müdürlüğümüz şube müdürleri, bağlı şefliklerdeki teknik personel, bölgedeki uzmanlar ve kuş gözlemcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sayımlar esnasında av koruma ekipleri de çalışmalara eşlik ederek kaçak avcılara yönelik denetim yapmış ve yasal işlem uygulamıştır. Özellikle ulaşımı zor noktalarda teknolojik donanım ve araçların desteği ile denetim yapılmış olup, drone kullanılarak yakalanan kişilere yasal işlem yapılmıştır."

KMM 

 

CHP KARAMANLI İLÇE BAŞKANLIĞI'NA MEHMET YASA SEÇİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karamanlı İlçe Başkanlığı genel kurulu yapıldı.

CHP Karamanlı İlçe Başkanlığı parti binasında gerçekleştirilen genel kurula, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, CHP Karamanlı İl Genel Meclisi üyesi Celal Saygın, çevre ilçelerin başkanları, il genel ve belediye meclisi üyeleri, il ve ilçe teşkilatı yönetimi ve partililer katıldı.

Divan Başkanlığını İl Başkanı İzzet Akbulut yaptığı toplantıda, faaliyet raporu ve kati bütçe görüşüldü.

Toplantıda konuşan İlçe Başkanı Nuri Erdem, kurultay süreçlerinin demokrasi ile taçlandırıldığını belirterek, kongre sonunda tek kazananın CHP ve teşkilat üyelerinin olduğunu söyledi.

Erdem, Türkiye’nin çok zor koşullar altında bulunduğunu ifade ederek, “Bu çıkmaz içerisinde, kötü yönetilen, yönetilemeyen Türkiye’de, dinamik, enerjik ve var oluş mücadelesini hep birlikte yaşayacak genç nesillere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu göreve tekrar layık görürseniz, durmadan, yorulmadan, çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmadan önümüzdeki dönemlere koşa koşa gideceğimize ve partimizi iktidara taşıyacağımızın sözünü buradan vermek istiyorum.” dedi.

İlçe başkanlığına aday olan Mehmet Yasa yaptığı konuşmada, görev sırasının kendisine geldiğini kaydetti.

Yasa, “Partimizde bir hareketsizlik var. Üzerinde bir ölü toprağı var. Onu kaldırmak için aday oldum. Partimizin önünden sinek dahi uçmuyor bu dönemde. Başkanımız seçim döneminde sahaya inip çalışmadı. Takdir edilip de göreve gelirsek, partimizi kaynaştırmaya, çeşitli etkinliklerle kırgınlıkları, ikilikleri gidermek için çalışacağım.” diye konuştu.

Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, parti içerisinde kırgınlıklara, küskünlüklere yer verilmemesi gerektiğini dile getirerek, “İki kişi birbiriyle darıldığı zaman ‘Bize ne’ demeyin. Mutlaka ara yolu bulmaya çalışın. Barışık olmazsak büyüyemeyiz. Bir aile içerisinde mutlaka sıkıntılar olacaktır. Burası bizim evimiz. Yaşanan sıkıntıları el birliği ile çözelim.” dedi.

Mevcut başkan Nuri Erdem ve Mehmet Yasa’nın listelerinin divana sunulmasının ardından seçime geçildi.

Seçim sonunda, Erdem ve Yasa 28’şer oy alarak berabere kaldı. Çekilen kura sonucunda başkanlığa Mehmet Yasa seçildi.

KMM

 

AK BELEDİYELER ANKARA'DAN BOŞ DÖNMEDİ: 4 MİLYON LİRA DESTEK

Burdur ili genelindeki AK Partili belediye başkanlarının, Ankara'dan büyük bir destek ile döndükleri bildirildi.

Alınan bilgiye göre, önceki haftalarda tam kadro Ankara çıkarması yapan AK Parti Burdur teşkilatının ziyaretleri sonucunda, AK Partili belediye başkanları, hazırladıkları birçok projeyi ilgili bakanlıklara sundu. AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur'un bakanlıklar nezdinde yaptıkları çalışmalar sonucunda, sunulan projeler karşılığında 6 belediyeye toplam 4 milyon lira destek sağlandığı öğrenildi.

Destek rakamlarının ilçelere dağılımı ise şöyle:

Bucak'a 1 milyon, Gölhisar'a 1 milyon, Karamanlı'ya 500 bin, Altınyayla'ya 500 bin, Kemer'e 500 bin ve Ağlasun'a 500 bin lira destek verildiği bildirildi.

KMM

KARAMANLI 3. ETAP TOKİ KONUTLARINA REKOR BAŞVURU

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, 3. etap TOKİ konutlarına rekor düzeyde başvuru yapıldığını bildirdi.

Başkan Selimoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ilçemize yapılacak olan 78 adet (2+1) ile 31 adet (3+1) olmak üzere toplamda 109 konut için başvurularımız dün itibari ile sona erdi. Buna göre, (2+1) konutlara 289, (3+1) konutlara ise 153 adet olmak üzere toplam 442 adet başvuru yapıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Kıymetli hemşehrilerimize şimdiden hayırlı olsun."

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet