BURDUR'DA AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Burdur’da bu yıl 32’ncisi düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında, ‘Şed Kuşatma’ töreni düzenlenerek, yılın ahisine cübbe giydirildi.

Burdur Sanayi Sitesi Kooperatifi sosyal tesislerinde düzenlenen törende konuşan Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Metin Sipahi, Ahilik kavramının; birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındırdığını ve meslek etiğinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturduğunu söyledi.

Sipahi, “Ahilik, dünyada eşi ve benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikimdir. Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel özelliklerini belirtmiştir.” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, esnaflığın, zanaatkarlığın ve küçük iller için en büyük tehdidin zincir market alışkanlıklarının ve internet üzerinden yapılan ticaretin yaygın hale getirilmesi olduğunu ifade ederek, “Son dönemde yetişmeyen çırak ve kalfa birçok mesleğin kaybolmasına ve kaybolan mesleklerin de geri dönüşümü olmadan silinmesine neden oluyor” diye konuştu.

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Ahilik kültürünün temelindeki unsurları belirterek şunları söyledi:

“Yalan söyleme, sözünde vefalı ol. Şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli, dürüst ol. İkram ve kerem sahibi ol. Alçak gönüllü ol. Büyüklük ve gururdan kaçın. Yaptığın iyiliği başa kakma. Kin, haset ve gıybetten kaçın. Ölçüde ve tartıda hile yapma. İşinde, hayatında doğru ve güvenilir ol. Şimdi bu kriterler, asırlar öncesinden ortaya konulmuş, o tarihten bu yana birçok şey değişirken, değişmeyen kriterler olarak bugüne gelebilmiş.”

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ahilik kültüründeki hassasiyetin devam ettirilmesi için çalışıldığını kaydederek, bunun esnafa özümsetilmesi gerektiğini vurguladı.

Özçelik şöyle konuştu:

“Esnafımızın bu doğrultuda eğitim ve çalışmalarda tarihten gelen birikimleri aktararak, helalini, bereketlisini yaptırabiliyor muyuz? Ticareti ahlakla birleştirebiliyor muyuz? İşte bu noktada bence bu programların haricinde farklı eğitimlerin mutlaka devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Törende temsili ‘Şed Kuşatma’ töreninin canlandırılmasının ardından, Yeşilova ilçesinde 55 yıllık esnaf olan ve yılın ahisi seçilen 68 yaşındaki Fikret Kan’a cübbesi Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan tarafından giydirildi. Yılın kalfası, yılın çırağı ve yılın esnafına ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Tören sonrasında esnaf ve vatandaşlara etli pilav ve helva ikram edildi.

Programa, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Bucak Ticaret Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, siyasi parti temsilcileri, Burdur merkez ve ilçelerin esnaf odaları başkanları ve esnaf katıldı.

KMM

Son DüzenlenmeCuma, 20 Eylül 2019 17:49
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet