KARA LEYLEKLER HER YIL BURDUR'DA GÖZLEMLENİYOR

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Burdur Şube Müdürlüğü, Kara leyleklerin her yıl Salda Gölü’ne gelen göçmen kuşlardan biri olduğunu bildirdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Burdur Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, son günlerde basında yer alan haberde ifade edildiği gibi, Kara leyleklerin 25 yıldır ilk kez değil, her yıl Burdur’un bir çok bölgesinde gözlemlenebildiği belirtildi.

Açıklamada, leyleğin yakın akrabası olan Kara leyleğin, Salda Gölü sulak alan alt havzasındaki 151 adet kuş türünden biri olduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bilinen leylek türünün aksine yerleşim yerlerinden uzak alanlarda olmayı tercih eden Kara leyleğin, bozulmamış ormanlık alanlar, sulak, yarı bataklık alanlar, mera ve tatlı su kaynaklarının yakınları tercih ettiği alanlardır. Yüksek rakımlı ormanlık ve kayalık alanları yuvalama alanı olarak tercih ederler. Ülkemizde az sayıda alanda kışlama kayıtları vardır.

Etoburdur ve temel besin maddelerini balıklar, amfibiler, böcekler, sürüngenler, memeliler, ötücü kuşların yuvalarındaki yumurta ya da yavrular oluşturur. Sonbahar göçünü ağustos ortası ile eylül sonu; ilkbahar göçünü ise mart ortası gerçekleştirir.”

- TÜRKİYE'DEKİ BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ÇALIŞMALARINI DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAPAR

Ayrıca açıklamada, Türkiye’deki biyolojik çeşitlilik envanter çalışmalarının, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı vurgulanarak, yine tespit edilen türler içerisinde durumu kritik seviyede olan türlerin izlenmesi, gerekli önlemlerin alınması çalışmalarının da Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı dile getirildi.

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet