TEFENNİ'DE RESİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ - VİDEO HABER

Burdur’un Tefenni ilçesinde resim çalıştayı düzenlendi.

Ressam Ahmet Korkmaz tarafından Tefenni’deki bir eko-turizm tesisinde düzenlenen çalıştaya, Antalya’da faaliyet gösteren 12 ressam katıldı.

KMM'ye açıklamalarda bulunan Ressam Ahmet Korkmaz çalıştayın, Antalya Güzel Sanatlar Derneği’ne üye ressamlar ve tesisinin sahibi Engin Erkan’ın katkılarıyla düzenlendiğini anlattı.

Anadolu’da sanat olgusunu geliştirmeyi hedeflediklerini anlatan Ahmet Korkmaz, “Kırsal kesimlerde sanat olguları gelişmemiş olduğu için biz buradan bir ışık yapmak, kıvılcım saçmak istedik. Çünkü sanat olgusu, insanın var oluşundan beri var. İnsanlar ilk önceleri mağaralarda resim çizmeye başlamış. Her dönemde farklı konseptler çıkmış. Resimler, kayalara, duvarlara yapılmış. Biz de günümüzde tuvallere taşıyoruz. Bu tip çalıştayları önümüzde yıllarda, Sagalassos, Kibyra, Salda ve Burdur Gölü gibi yerlerde yaygınlaştırırsak, Teke Yöresi’ni sanat bölgesi haline getirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Korkmaz, sanatçıların da ufkunun açılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz tüm ressamlar Anadolu’nun içinden çıkmıştır fakat Anadolu’da sanatlarını yapamadıkları için hepsi de metropol kentlere taşınmışlardır. Onun için özümüze dönmemiz lazım. Bunun için biz de burada ateşimizi fitilledik. Umarım dalga dalga her yere yayılır.”

Tefenni’nin birçok eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığını vurgulayan Korkmaz, “Tüm medeniyetlerin havasını burada hissedebiliyoruz. Bu güzelliklerin tuvale dökülmesi lazım. Çünkü gelecekteki insanlara bizim de bir şey bırakmamız gerekiyor. Eski dönemlerde bu bölgede sanat yapılmış. Yani burada bir sanat yerleşkesi var. Aslında insanın özünde de bir sanat vardır ama belki dışarıya vuramıyordur. Dışa vuranlar da ressam, müzisyen, heykeltraş olabilir ya da hat sanatı yapabilir. Yani kendini geliştirebilir. Sanat çok güzel bir şey. Umarım bizim buradaki çalıştayımız, insanların resim yapmasına bir teşvik olur. Bunu geliştirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

25 yıldır ressamlık yapan Cemalettin Timur, petroglif sanatı üzerine eserler yaptığını, sergiler açtığını söyledi.

Petroglif’in tanımını yapan Timur, “Geçmiş zamanlarda, antik çağlardan buyana insanların günlük yaşamlarını kayalara çizerek anlattıkları resimleri, tuvallere aktarıyorum. Motifleri değiştirmiyorum. Ama sadece o motifleri resim haline getirmeye çalışıyorum. Uzun yıllardır bu işle uğraşıyorum. Bugün burada da Tefenni’de bulunan bir petroglifin resmini yapıyoruz. Resimler değerler katarak, onu güzel bir obje haline getiriyoruz.” dedi.

10 yıldır uluslararası küratörlük (sanatçı ve izleyici arasındaki köprü) yapan ve asıl mesleği tıp doktoru olan Dr. Melek Günbey Güler, şimdiye kadar 16 uluslararası organizasyon düzenlediğini belirtti.

Tefenni’nin eski bir tarih ve uygarlık merkezi olduğunu işaret eden Güler, şunları söyledi:

“Tefenni’ye ilk kez sanat için böyle bir organizasyon dolayısıyla geldim. Buarada çalıştaya katılan küçük bir grup ama çok usta sanatçılar var. Başlangıç olarak 2 günlük bir organizasyon düzenlendi. Her sanatçı kendi tarzında resimler yapacak. Eserler burada kalıcı olarak sergilenecek. Tefenni’li vatandaşların beğenisine sunulacak.”

2 gün süren çalıştayda ortaya çıkan eserler, tesisin bünyesinde bulunan müzede sergilenecek.

KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet