MAKÜ’DEN SALYANGOZ YETİŞTİRİCİLİĞİNE DESTEK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), “Alternatif Hayvan Yetiştiriciliği: Kara Salyangozu Yetiştiriciliği” projesine destek verecek.

MAKÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı çerçevesinde yürütülen hayvancılık projesi kapsamında çok sayıda projeye destek verildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hayvancılık projelerinden olan “Alternatif Hayvan Yetiştiriciliği: Kara Salyangozu Yetiştiriciliği” projesinde iki yıl süren deneme üretimlerinden sonra yıllık 5 ton kapasiteli ve Burdur koşullarına uygun yapıda kurulmuş olan salyangoz çiftliği tesisinde salyangoz üretimi yapmaya başladı. Deneme üretimlerinin tamamlanması ile birlikte proje kapsamında bölgede geleneksel hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin ek gelir sağlayabilecekleri bir alternatif hayvan yetiştiriciliği modeli olarak salyangoz yetiştiriciliği yapmaları teşvik edilecek ve desteklenecektir. Bu kapsamda Burdurlu çiftçilere Anaç Salyangoz temini, eğitim, danışmanlık ve her türlü teknik desteğin yanı sıra üretmiş oldukları salyangozları pazarlamaları için de aktif destek verilecektir. Düşük yatırım ve işletme maliyetleri ile yüksek getiri potansiyeli bulunan salyangoz yetiştiriciliğinin bölgedeki çiftçiler tarafından benimsenmesi ve yaygınlaşması ile yetiştiricilerin mevcut tarım ve hayvancılık faaliyetlerini aksatmadan önemli bir alternatif gelir kaynağına sahip olmaları amaçlanmaktadır. Tarım ve hayvancılık sektöründe çiftçilerin yenilikçi ürünler üretme cesaretlerini en çok azaltan pazarlama sorununu da ortadan kaldırmak için üniversite aktif rol oynayacak ve yetiştirilen salyangozların satışına aracılık edecektir. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen çiftçilerimizin Veteriner Fakültesi içerisinde yer alan proje koordinatörlüğü veya doğrudan üniversite çiftliği ile iletişime geçmeleri istenmektedir."

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet