BURDUR'DA SADECE 1 KORONAVİRÜS VAKASI KALDI

Burdur Valisi Hasan Şıldak, 4 günlük Bayram tatili süresince uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirleri ve Koronavirüs salgını sürecinde, bugüne kadar yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Vali Şıldak, tüm Burdur halkına seslenerek pandeminin başında itibaren ilgili bütün kurum kuruluşlar ve Burdur halkının gösterdiği özveriyle tüm tedbirleri en iyi şekilde yürüttüklerini, bundan sonraki normalleşme sürecinde de çok kontrollü bir şekilde götürülmesi gerektiğini vurguladı.

Pandeminin Türkiye genelinde görüldüğü süreçten bugüne Burdur genelinde 54 Covid-19 vakasının görüldüğünü belirten Vali Şıldak, 51 vatandaşın tedavi süreçlerinin başarıyla tamamlandığını, bu süreçte kronik rahatsızlığı da bulunan iki vatandaşın hayatını kaybettiğini, şu anda Burdur'da sadece 1 vakanın kaldığını, bu hastanın da iyileşme eğiliminde olduğunu kaydetti.

Bayram dolayısıyla Ülke genelinde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının, normalleşme sürecinin çok hassas bir şekilde yürütülmesi gerekliliğinin göstergesi olduğunu belirten Vali Şıldak, toplu ortamlardan uzak durarak, sosyal mesafeye kesinlikle uygun hareket ederek, geçen hafta İlimiz için alınan tüm dış ortamlarda maske kullanılması tedbirlerine uyarak Burdur'da bu sürecin başarıyla yürütüleceğini ifade etti.

Maske kullanımı denetimlerini sıkı bir şekilde devam edildiğinin altını çizen Şıldak, özellikle vatandaşların bu bayramda bayramlaşma konusunda uyarmak istediğini ifade etti.

Türk kültüründe bayramlaşma geleneğinin önemli yer tuttuğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak, "Bu bayram uzaktan bayramlaşalım. Bu bayram dijital bayramlaşma olsun. El öpmeyelim, kucaklaşmayalım ve aynı bina içinde bile ziyarette bulunmayalım. 4 günlük bayramı kapsayan sokağa çıkma yasağı zaten bunun önünde bir engeldir. Bayramda sokağa çıkma yasağının temelinde de bu yatmaktadır. Binanın içerisini kontrol etme imkanımız olmadığı için, burada görev, vatandaşımızın kendisine düşüyor. Yani komşular, akrabalar bir araya gelmesin. Telefonla, görüntülü görüşmeyle biraz daha sabırlı davranıp bu süreci de inşallah bayram tatilinde bu tedbirlerle geçirmeyi ümit ve temenni ediyoruz” diye konuştu.


- “4 GÜNLÜK SÜRE İÇİN TEDBİRLER VE TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM”


Vali Şıldak, 4 günlük süre için gerekli tedbirlerin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını ifade ederek, “Malumlarınız olduğu üzere geçtiğimiz hafta pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan kabine toplantısı sonrası alınan kararla 22 Mayıs 2020 Cuma günü saat 24.00’dan itibaren sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlimizde de buna ilişkin tedbirleri içeren kararlarımızı İl Hıfzıssıhha Kurulu olarak alarak yayınladık, tüm planlamalarımızı, hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

- "BURDUR’DA GÖRÜLEN 54 VAKANIN 51'İ SAĞLIĞINA KAVUŞTU, ŞU AN SADECE 1 VAKAMIZ VAR, 2 VAKA HAYATINI KAYBETTİ"

Korona Virüsle mücadele kapsamında Burdur'da yapılan çalışmaları ve vaka sayılarını da paylaşan Vali Şıldak; “İlimizde şu ana kadar toplam 54 vaka görüldü. Bu 54 vakanın 2’sini kaybettik. Her 2’sinde de kronik rahatsızlıklar mevcuttu. 51 hastamız şifa buldular, taburcu oldular. Sadece Bucak’ta 1 hastamızın tedavisi devam ediyor. İyileşme temayülü gösteriyor. Bu bizim açımızdan son derece sevindirici bir durum. İlimizin uyguladığı tedbirlere baktığımızda, aldığımız her bir tedbirin aslında gereksiz gibi görünse bile ayrı ayrı işe yaradığını, her biri bir zincirin halkaları gibi birbirini destekleyen unsurlar olduğunu gördük. Ve bu sonuçlara da yansıdı. Aslında bizim 9 vakamız yurt dışı kaynaklı. Yani yurtdışından getirilip KYK Yurtlarında kabul ettiğimiz vatandaşlarımızdan kaynaklı vakalarımızdır. 30 vakamız da Çeltikçi ilçemizdeki taziye olayından kaynaklanan yaygın bir hadise oluştu. Maalesef 30 vatandaşımız burada hastalığa yakalanmış oldu. Ancak Çeltikçi ilçemizde çok sıkı bir karantina tedbiri uyguladık. Bu tedbir uygulanmamış olsaydı, bu yayılım yükselebilirdi. Bundan daha tehlikelisi başka yerlere de sıçrama olabilirdi. Allah’a şükür bunu yaşamadık” sözlerine vurgu yaptı.

- "İHLALİN CEZASI 3 BİN 150 LİRA"

İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına uymayanların, ihlal edenlerin cezasının ağır olduğunu açıklayan Vali Hasan Şıldak; sokağa çıkma yasağı ihlali başta olmak üzere 3 bin 150 lira idari para cezası uygulamak durumunda kalındığını belirtti.

- "900 VATANDAŞA CEZA KESİLDİ"

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Burdur Valisi Hasan Şıldak, Jandarma ve Emniyet teşkilatınca Korona Virüsle Mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymayan yaklaşık 900 vatandaşa idari para cezasının uygulandığını, karantina tedbirlerine uymayan 34 kişinin de adli işleme tabi tutulduğunu açıkladı.

Murat ÇOBAN / KMM

Son DüzenlenmeCumartesi, 23 Mayıs 2020 16:36
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet