Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KAYMAKAM TOPACA VE BAŞKAN SELİMOĞLU HALK EĞİTİM KURSLARINI ZİYARET ETTİ

Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca ve Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Sürü yönetimi ve seracılık kurslarını ziyaret etti.

Topaca ve Selimoğlu önce, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün çok amaçlı salonunda düzenlenen Sürü yönetimi kursunu ziyaret etti.

101 kursiyerin katıldığı sürü yönetimi kursuna, ilçe merkezi ve köylerden yoğun bir katılımın olduğunu belirten Topaca, “Bu kurs ile hayvancılık sektöründe bulunan besicilerimizin bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bakanlığımızın yayınladığı hayvancılık destekleme tebliği kapsamında destekleme şartlarını yerine getiren keçi ve koyun yetiştiricilerine 5 bin lira, ‘Sürü Yöneticisi Çoban İstihdam Desteği’ verilmektedir. Bu destekten faydalanmak için ise bu kursa katılmak gerekmektedir.” dedi.

Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Burdur’un, Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Leader Projesi’ kapsamına alındığını müjdeledi.

Selimoğlu Leader yaklaşımının, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanacağını belirterek, kırsal kalkınmanın yerelde yaşayan topluluklar aracılığıyla gerçekleştirilmesinin planlandığını kaydetti.

Sağlanacak olan mali desteğin kaynağının, IPARD programı fonu olduğunu ifade eden Selimoğlu, “Kamu katkısı olarak adlandırılan bu program çerçevesinde gerçekleşmiş taahhütler için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır. Destek oranı toplam uygun harcamaların %100’ünü karşılayacaktır.” diye konuştu.

Vatandaşların soru ve görüşlerini dinleyen Kaymakam Topaca ve Başkan Selimoğlu daha sonra, Nimet Güvener İlkokulu konferans salonunda düzenlenen ve 110 kursiyerin katıldığı ‘Seracılık’ kursuna gitti.

Burada da kursiyerlerle seracılık faaliyetleri, bölgesel sorunlar, tesisleşme ve hal işletmeleri konularında değerlendirmelerde bulundu. Kursiyerlerin sorularını cevaplandırdılar.

Ziyaretlerde Kaymakam Topaca ve Başkan Selimoğlu’na, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Oğuz, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Naciye Selimoğlu ve Karamanlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Göktepe eşlik etti.

Murat ÇOBAN / KMM

BURDUR'DA SOBADAN SIZAN GAZ CAN ALDI

Burdur'da sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilenen 2 kişi yaşamını yitirdi.

Alınan bilgiye göre, oto boyacılığı yapan Mesut Kelleci'nin (50) sabah işe gelmediğini fark eden esnaf arkadaşları, telefon ile ulaşmaya çalıştı. Kelleci'nin telefonlara cevap vermemesi üzerine durumu yakınlarına bildirildi. Konak Mahallesindeki bir apartmanda oturan Mesut ve eşi Gülşen Kelleci'yi (44) bakmaya giden yakınları, Kelleci çiftini hareketsiz halde buldu.

İhbar üzerine eve gelen sağlık ekipleri, Kelleci çiftinin, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldüğünü belirledi.

Kelleci çiftinin cenazeleri, polis ekiplerinin incelemesinin ardından Burdur Devlet Hastanesinin morguna götürüldü.

- BURDUR VALİLİĞİ ZEHİRLENME BELİRTİLERİ VE ALINACAK TEDBİRLERLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Öte yandan Burdur Valiliği, son günlerde görülen karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri üzerine, zehirlenme belirtileri ve alınacak tedbirleri anlatan basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kış aylarında meydana gelen başta bilgisizlik ve dikkatsizlik olmak üzere, bazı tedbirlerin alınmamasından kaynaklı ihmaller sonucunda gerçekleşen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölüm olayları hepimizi derinden üzmektedir.

Vatandaşlarımızın benzeri olaylarla karşılaşmaları için aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER
• Soba yakılırken sobanın en fazla dörtte üçü doldurulmalı, tamamı doldurulmamalıdır,
• Tutuşturma mutlaka üstten yapılmalıdır,
• Sobanın çabuk yanması için benzin vb. yanıcı sıvı maddelere başvurulmamalıdır,
• Bacaların yıl içerisinde en az iki defa yıllık bakımları yapılarak temizletilmeli ve tıkanıkları açılmalıdır,
• Tavanın soba bacasından, bacanın ise çatıdan en az bir metre kadar yukarıda olması gerekmektedir,
• Soba / dirsek / boru  eklem yerleri duman sızdırmamalı ve kontrol edilmelidir,
• Baca üzerinde baca şapkası bulunmalı, bacanın bu şekilde tıkanması engellenmelidir,
• Sobaya yakın yerlerde uyunmamalı, mümkünse belli zaman aralıklarıyla kalkılıp soba kontrol edilmelidir,
• 2 saat arayla sobanın bulunduğu odanın camları açılmalı ve havalandırılmalıdır,
• Sobanın bulunduğu ortamda bulunan insanların gözleri kızarmaya başlarsa soba hemen söndürülmeli ve yakıtı değiştirilmelidir.

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ
Zehirlenme belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte, başlıca genel belirtiler şunlardır:
Kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, rehavet çökmesi, göğüs ağrısı, kaslarda halsizlik ve genel halsizlik, bilinç kaybı, terleme, kulak çınlaması ve kaslarda gevşeme.

Vatandaşlarımızın, özellikle sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliği, standartlara uymayan yakıt kullanımı, soba-baca bağlantısının sağlıklı yapılmaması vb. nedenlerle zehirli gazın teneffüs edilmesi sonucu meydana gelen soba zehirlenmeleri konusunda dikkatli olmaları, yaşanan olumsuz ve üzücü olayların önüne geçilmesi açısından büyük önem arz etmektedir."

KMM

KARAMANLI'DA BİLİNÇLİ BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK EĞİTİMİ VERİLMEYE BAŞLADI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından uygulanan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında Karamanlı’da çiftçi ve besicilere eğitim verildi.

MAKÜ Burdur Gelişim Merkezi tarafından, Nimet Güvener İlkokulu konferans salonunda verilen eğitime, çiftçi ve besiciler yoğun ilgi gösterdi.

Programın açılışı konuşmasını yapan Öğretim Görevlisi Seher Yastıoğlu, bilinçli çiftçilik ve besicilik ile ülke ve aile ekonomisine katkıda sağlanacağını belirtti.

Yastıoğlu, “Özellikle meme sağlığı, hayvan besleme, hayvancılık işletme ekonomisi, buzağı ile ayak bakımı ve barınaklardan oluşan yedi başlıkta eğitimler vereceğiz. Bu noktada ilk önce önemli olan bilinçlendirme çalışması. Hepimizin doğru bildiği yanlışlar var. Özellikle bunların düzeltilmesi adına faydalı olacağını düşündüğümüz konularda, veteriner hekim hocalarımız ile birlikte her hafta sizlere misafir olacağız.  Yedi eğitimin, dördüne katılana, üniversite onaylı ‘Bilinçli Çiftçi! Sertifikası vereceğiz. Üniversitemizde düzenlenen çalıştay sonucunda da devlet destekli ekstra destekler sağlanması yönünde çalışmalar yapılıyor. Dolayısıyla sertifika almanız sizin için çok önemli.” diye konuştu.

Daha sonra Prof. Dr. Yunus Çetin tarafından, “Meme Sağlığı ve Sağımı” konusunda eğitim verildi.

Eğitime, Karamanlı Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Göktepe, müdürlük personeli, Karamanlı ilçe merkezi ile Dereköy, Kılçan ve Kağılcık köylerindeki çiftçi ve besiciler katıldı.

Murat ÇOBAN / KMM

OKUL SPORLARINDA BAŞARININ ADI: KARAMANLI

Burdur'da düzenlenen okul sporları turnuvalarında, Karamanlı'de öğrenim gören öğrenciler toplam 12 madalya kazanarak, büyük bir başarıya imza attı.

Alınan bilgiye göre, Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce, 15 şubat cumartesi günü Burdur Merkez Hüsnü Bayer Spor Salonunda gerçekleştirilen, "Okul Sporları Bilek Güreşi" müsabakalarında, Karamanlı Anadolu Lisesi ve Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri toplamda 12 madalya kazanarak başarılı sonuçlar elde etti.

Başarılı olan öğrenciler ve okulları:

Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kızlar)

Ayşegül Çiftçi - 55 kilogram - İl Birinciliği

Melike Oğul - 63 kilogram - İl Birinciliği

Şeyma Er - 50 kilogram - İl İkinciliği

Yağmur Biçer - 60 kilogram - İl Üçüncülüğü 

 

Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Erkekler)

Mehmet Sunar 85 kilogram - İl Birinciliği

Bilal Oğur - 50 kilogram - İl Birinciliği

Mustafa Özbakır - 76 kilogram - İl İkinciliği

Mustafa Akalın - 70 kilogram - İl İkinciliği

 

Karamanlı Anadolu Lisesi(Erkekler)

Fazıl Ballı - 60 kilogram - İl Birinciliği

Musa Güneş - 70 kilogram - İl Birinciliği

Yusuf Özkara - 65 kilogram - İl Birinciliği

Abdurrahman Terzi - 80 kilogram - İl Dördüncülüğü

 

Murat ÇOBAN / KMM

 

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet