KARAMANLI KAYMAKAMLIĞI'NDAN "BİR YASTIKTA 60 YIL" PROJESİ - VİDEO HABER

Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, “Bir Yastıkta 60 Yıl” projesi ile ilçe genelinde 55-60 yıl arası evliliği bulunan çiftlerle bir araya geldi.

Burdur Valiliği tarafından hayata geçirilen “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında, ilçedeki bir pastahanede düzenlenen “Bir Yastıkta 60 Yıl” etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu.

Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca KMM'ye yaptığı açıklamada projenin, Karamanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı aileler arasından, 55-60 yıl arası evliliği bulunan çiftlere yönelik olarak hazırlandığını belirtti.

Topaca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak destekledikleri aileler için her ay farklı bir proje hazırladıklarını ifade ederek, “Şimdiki projemizin ismi ‘Bir Yastıkta 60 Yıl.’ Bu kapsamda 60 yıl olmasa da 60 yıla yakın evli kalmış dede ve ninelerimizi bir araya getirdik. Böylelikle onların hayat hikayelerini ve tecrübelerini dinleme fırsatımız oldu. Bizlere, evlenen ve evleneceklere, birlikte 60 yıllık bir ömrü nasıl geçirdiklerini anlattılar. Nelere dikkat edilmesi gerektiğini, onlardan öğrenmiş olduk. Ayrıca onların dönemi ile şimdiki dönem arasında ne gibi farklılıklar olduğunu gözlemle şansımız oldu. Onlar anlattı biz dinledik. Onların hayatların dersler çıkararak, hayatımızda uygulayabilmek için çalışacağız inşallah.” dedi.

Programa katılan Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, dede ve ninelerden yeni evlilikler hakkında bir takım serzenişler dinlediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu serzenişler neydi? Yeni evliliklerin artık görücü usulüyle değil, teknolojik bağlılıkla meydana geldiği ve bunların da aile hayatında kısa süreli evliliklerin olduğundan şikayetçi oldular. Görücü usulüyle yapılan evliliklerin daha bağlılık içerisinde, daha uzun süreli ve aile bağlarının daha sıkı olduğu dile getirildi.”

57 yıldır evli olduğunu anlatan Abdullah Avcı, eşi ile hem varlığı hem de yokluğu birlikte göğüslediklerini anlattı.

Avcı, “57 yıl boyunca zaman zaman varlık ve yokluk içerisinde yaşadık. Buna rağmen birbirimizden ayrı kalmadık. Çorumuzu, çocuğumuzu büyüttük, okuttuk, evlendirdik ve bu yaşa geldik.” diye konuştu.

Avcı gençlere, kısa süreli evlilik yapmamalarını, birbirlerini anlamalarını ve evliliklerini devam ettirmelerini tavsiye etti.

Abdullah Avcı’nın eşi Zühra Avcı ise eşi ile iyi ve kötü günler geçirdiklerini anlatarak, “Biz görücü usulü evlendik. Gençler birbirlerini sevsinler, saysınlar. Bir evde dövüş de olur, çekiş de olur, kavga da olur. Erkeğin dediğini kadın, kadının dediğini erkek duymayacak. Bir evde iki çanak tıngırdar. 1-2 saat küs durur, durmaz hemen barışırsın.” dedi.

55 yıllık evli olan Himmet Çelik, iyi veya kötü günde eşiyle birbirlerine bağlı kaldıklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Hayatta çiftler, karşılıklı hoş görü ile fedakarlık ile bir araya gelebilir. Bu devirde aileler çocuklarının kulaklarını bu yönde biraz burkmalıdır. Önceden saygı vardı, şimdi saygıyı kaldırdılar. Aileler çocuklarını bunları iyi anlatmalıdır.”

Daha sonra pasta kesilerek, çiftlere ikram edildi. Erkekler eşlerine gül takdim etti. Kaymakam Topaca, davetlilere hediyeler verdi.

KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet