KARAMANLI'DA YARALI BULUNAN DOĞAN VE KUZGUN TEDAVİ ALTINA ALINDI - VİDEO HABER

Karamanlı ilçesinde doğada vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan doğan ve kuzgun, belediye ekipleri tarafından Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine teslim edildi. Burada veteriner hekim Öztürk Sarıca tarafından tedavi altına alındı.

Karamanlı Belediyesinde çalışan Hasan Hüseyin Erkara, tarlada yaralı halde bulduğu doğanı hemen eve getirdiğini anlattı.

Yonca ekilen tarlanın içerisinde 3-5 civarında doğan gördüğünü söyleyen Erkara, “Biz tarlaya gidince hepsi uçup kaçtı. Ancak bir tanesi uçamadı. Hemen baktım ve kanadının kırık olduğunu anladım. Ayrıca ayağı da aksıyordu. Hemen tuttum eve getirdim. Kendimde belediye personeli olduğum için belediyedeki arkadaşlara haber verdim. Sonra da başkanımız devreye girdi. Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine götürüp, teslim ettik.” dedi.

Vatandaşların yaralı halde bulunan yırtıcı kuşları belediyeye teslim ederek hassasiyet gösterdiğini söyleyen Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, dün doğada yaralı halde bulunan bir şahinin yine Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine teslim edildiğini belirtti.

Son günlerde bölgede bu tür yırtıcı kuşlarda sıkça yaralanma vakalarını gördüklerini vurgulayan Başkan Selimoğlu, “Avcıların çok dikkatli olmaları lazım. Doğanın dengesi açısından şahin, doğan gibi yırtıcı türlere de çok ihtiyacımız var. Bu tür kuşlara sahip çıkalım. Maalesef keklik avının da yasak olmasına rağmen avlandığını görüyoruz. Bu yaralanmaların da avcıların işi olduğunu düşünüyoruz. Avcılarımıza bu konuda hassasiyetli davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Belediye olarak bu konuda duyarlılık gösterdiklerini ifade eden Selimoğlu, şunları söyledi:

“Dün yaralı şahini alarak hemen Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine teslim ettik. Bugün de yaralı doğanı tedavi için rehabilitasyon merkezine götüreceğiz. Bu tür konularda tüm toplumun hassas davranması lazım. Doğanın bir değesi var ve bu dengeyi bozmamak lazım.”

Öte yandan çiftçilikle uğraşan İbrahim Sunar, Karamanlı ovasında yaralı halde bulduğu kuzgunu ölmekten kurtardı.

Sunar, “Kuzgunu, Ferizli mevkisindeki çiftliğime giderken ova yolunda yaralı halde buldum. Kanadı kırık haldeki kuzgun, ya avcıların ya da yırtıcı başka bir kuşun saldırısında yaralanmış olabilir. Çiftliğe götürdüğüm kuzgunu tedavi etmeye çalıştım. Ama kırığı olduğu için veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi lazım. Bu yüzden belediye ekiplerine teslim edeceğim. Onlar da kuzgunun Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine götürerek, tedavi edilmesini sağlayacak.” dedi.

Kuzgunun çok nadir bulunduğunu işaret eden Sunar, çok zeki olan bu hayvanın yayla gibi yüksek kesimlerde yaşadığını belirtti.

KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet