BURDUR ESOB BAŞKANI SİPAHİ: "ESNAFIMIZ İÇİN ACİL TEDBİRLER ALINMALI"

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Metin Sipahi, korona virüs salgını nedeniyle bazı sektörlerde işlerin durma noktasına geldiğini belirterek, hükümetten bu konuda esnafa yönelik acil tedbirler almasını beklediklerini söyledi.

Sipahi yaptığı açıklamada, virüse karşı alınan tedbirlerin, sağduyulu açıklama ve şeffaf bilgilendirmelerin esnaf teşkilatı, vatandaşlar ve tüm dünya ülkeleri tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Şu ana kadar alınan tüm önlemleri esnaf teşkilatı olarak desteklediklerini vurgulayan Sipahi, "Yurt dışı giriş, çıkış yasakları, tüm okullarda eğitime ara verilmesi, spor ve kültürel etkinliklerin ileri bir tarihe ertelenmesi kararları yerinde, doğru ve bizler adına alınmış kararlardır. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan, düğün salonu, müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmasına karar verildi." dedi.

Bir taraftan da bu kararların esnafı olumsuz etkileyeceğini işaret eden Sipahi, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak bu kararlarla birlikte işleri durma noktasına gelen bu sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın hükümetimizden beklentisi de haklı olarak beraberinde gelmiştir. Özellikle, toplu taşıma faaliyetlerini ifa eden okul servis aracı işletmecisi, kantin işletmecisi gibi esnaflarımız başta olmak üzere otobüs, pastahane, lokanta ve umuma açık olan işletmelerimizin işleri bir hayli azalmıştır. Bu bağlamda esnaflarımızın kullanmış olduğu kredilerin geri ödemeleri, vergi, Bağ - Kur ve SGK primi ödemelerinin belli bir takvime ötelenmesi, Mart ayında verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin ödeme ve sürelerinin uzatılması büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda işverenlerin iş yeri kiraları ve elektrik, su gibi faturaları da ertelenmelidir. Verilecek faizsiz can suyu kredisi de esnafımızı büyük ölçüde rahatlatacaktır. İki aydan fazla Bağ- Kur prim borcu olan esnafımız muayene olup ilacını maalesef alamıyor. Prim borcu olan esnafımızın ve ailesinin yıl sonuna kadar ilaç alabilmesinin önü açılmalı, prim borcu olan esnafımızın ilaç ihtiyacı karşılanmalıdır. Her türlü virüse karşı alınması gereken tedbirlerden biri de vatandaşlarımızın ilaca ulaşılabilirliğinin önünün açılması olacaktır.  Hükümetimizin bu konuda gereğini yapacağına olan inancımız tamdır.”

Murat ÇOBAN / KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet