GENÇLİK

Hayatı, akıp giden bir ırmağa benzetirsek, bu ırmağın çıkış kaynağı insanın doğumuna, daha sonrası çocukluğuna, eğimi ve hızının arttığı safha gençliğine, sonrası erişkinliğine ve denize dökülen en verimli havzası da insanın ihtiyarlığına tekabül eder. İşte hayat nehrinin en hızlı akan safhası gençliktir. Kanının damarlarında dik aktığı, halk diliyle “kanının kaynadığı”, problemlerin, çalkantıların, bunalımların, içsel çatışmaların, kaygıların, yanılgıların, kararsızlıkların, başkaldırıların, bocalamaların en yoğun yaşandığı bir dönemdir gençlik…

Allah’sız bir hayat, anlamsız bir hayattır. Allah bu hayatın biricik anlamıdır. Hayat tüm anlamını Allah'tan alır. Allah’tan yani anlamdan koparılmış, gayesiz bir gençlik, yüreğinin sınırlarında nöbet tutmayan, sınırlarını kaldıran bir gençlik iyilik değil, sadece günah üretir.

Bu gün eğer 10 gençten 4'ü sigara içiyor; 10 erkekten biri düzenli alkol kullanıyor, 10 gençten 2'si bir çeşit uyuşturucuyu deniyor, 10 gençten 1'si bir çeşit uyuşturucu kullanmaya devam ediyorsa…

Gençlerin yüzde 63'ünün etrafında alkol tüketen en az bir arkadaşı bulunuyorsa…

 

Yeşilay Derneği tarafından 46 lisede yapılan bir araştırmaya göre:

 

Alkol kullanan öğrenci sayısı yüzde 23.6, öğrencilerin yüzde 53`ü esrarı denemiş; yüzde 22`si ara sıra kullanmış, yüzde 8.5`i sürekli kullanıyorsa, Sigaraya başlama yaşı 10’a, alkole başlama yaşı 11’e,uyuşturucuya başlama yaşı 12`ye düştüyse…

Öğrencilerin yüzde 8.8`i kokaini denemeye başladıysa, yüzde 4`ü sürekli kullanıyorsa, yüzde 35`i yapıştırıcı ve uçucu madde denediyse ve yüzde 6`sı sürekli bu maddeleri hala kullanmaya devam ediyorsa,  gençliğin sevap mı günah mı ürettiğini bu rakamlardan açıkça anlayabiliriz.

 

Peki, şimdi biz “bütün kabahat sizin Ey gençler!” deyip kenara mı çekileceğiz? Üzerimize hiç mi sorumluluk almayacağız?

Rabbimiz Tahrîm suresi 6. ayette : “Siz Ey iman edenler! Kendinizi ve yakınlarınızı yakıtı insanlar ve taşlar olan tarifsiz bir ateşten koruyunuz!”  uyarısıyla bize bir sorumluluk yüklüyor.

Rabbimizin bahsettiği bu ateş sadece ahiret ateşi değil, aynı zamanda dünya ateşidir de. Yani “Eğer siz çocuklarınızı, gençlerinizi ahiret ateşinin kucağına atan amellerden uzak tutmaz ve tedbirler üretmezseniz, bu ateş dünyadaki evinizi, sokağınızı, caddenizi, şehrinizi, toplumunuzu huzursuzluk, mutsuzluk veren yürek ateşiyle yakar” demektir bu.

Tabiî ki bunun terside geçerli: “Eğer siz çocuklarınızı, gençlerinizi ahiret ateşinin kucağına atan amellerden uzak tutar ve tedbirler üretirseniz, eviniz cennet köşkü, sokağınız cennet sokağı, caddeniz cennet caddesi, şehriniz cennet şehrinin verdiği doyumsuz mutluluğun, selametin ve huzurun yaşandığı mekanlar haline gelir.”

 

Unutmayalım ki gençlik sadece yarının değil, bugünün de teminatıdır. Bu gününü kaybedenler, yarınını da peşinen kaybederler. Yarını kazanmanın yolu bugünü kurtarmaktan geçiyor. Büyük İmamımız Ebu Hanife’nin alkole bağımlı bir gence olan şu muamelesi “bu günü kurtarmak” anlamına gelmez mi?

Ebu Hanife’nin mahallesinde alkole bağımlı bir genç, sabahtan akşama kadar içer; geceleri de yerinde duramaz nâralar atıp, küfürler savurarak etrafı dayanılmaz derecede rahatsız ederdi.

Bir gece gencin attığı nâralar kesildi. İmam, emsalsiz bir merhametle; “Acaba gencin başına bir hâl mi geldi?” diyerek meseleyi soruşturdu. Arkadaşları, içki yüzünden kavgaya karışıp hapse atıldığını söylediler. İmam Ebu Hanife Hazretleri bu duruma çok üzüldü. Hapishaneye giderek yetkililerden onu serbest bırakmalarını rica etti. Memurlar, ancak kefalet ile serbest bırakabileceklerini söyleyince; İmam-ı Azam Hazretleri kefil oldu ve sarhoş komşusunu hapisten kurtardı.

Hâdiseyi öğrenen genç; derhâl İmam’ın yanına koştu, nedâmet gözyaşları döktü. Artık içkiye tevbe ettiğini söyledi. Ve onun talebeleri arasına karıştı. Büyük İmam, gence şefkatle baktı ve hüzünlü bir sesle şu itirafta bulundu; “Delikanlı; görüyorsun ya, seni gerçekten biz ziyan ettik! Sana ulaşma gayretini gösteremedik. Asıl sen bize hakkını helâl et!”

 

Büyük İmamın da dediği gibi suçlu siz değil biziz ey gençler!

 

 

Çünkü hep, sizin bize gelmenizi bekledik de, bir türlü biz size gelemedik…

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet