Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KORONAVİRÜS VAKALARI VE ÖLÜM SAYISI ARTIYOR

Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında, uygulamaya geçirilen kontrollü sosyal hayat dönemine rağmen, ülke geneli ve Burdur ilinde vaka ve ölüm oranlarında artış görülüyor.

Kısıtlamaların kalktığı 1 Temmuz tarihinden itibaren, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve ölüm oranlarında artışın görülmesi yetkilileri harekete geçirdi.

Türkiye'de vaka ve ölüm sayısının en az görüldüğü illerden olan Burdur'da da pozitif vaka sayısında artışa rastlandı.

- DÜĞÜN, NİŞAN VE ASKER EĞLENCELERİ RİSKİ ARTIRIYOR

Bulaşma riskinin özellikle düğün, nişan, asker eğlencesi gibi sosyal etkinliklerde artış göstermesi üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından, koronavirüs (Covid-19) ile mücadele sürecinde alınacak tedbirler kapsamında, nikah ve düğün salonlarına maske takılarak girilmesi, maskenin tören ve kutlamalar sürecinde de takılması, oyun, dans, halay ve fotoğraf çekimi gibi yakın temas gerektiren durumlardan uzak durulması gerektiği belirtildi. 

- BURDUR'DA SON DURUM

7 Temmuz tarihinde Tefenni ilçesinde görülen bir pozitif vaka, aile fertleri içerisinde artarak dörde yükselirken, ilk hasta yaşamını yitirdi. 8 Temmuz günü Karamanlı ilçesine bağlı Bademli köyünde yapılan düğün sonrasında damadın Kovid-19 testi pozitif çıkınca, Çavdır ilçesine bağlı Kızıllar köyünde giriş ve çıkışlar kapatıldı. Bademli köyünden de bir kişiye pozitif tanı konuldu. Gölhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile pozitif vakaya rastlanan Yusufça beldesinde 4 ev karantinaya alındı.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, Burdur 58'inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı'na yeni katılan yükümlülerden 23'ünde koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Murat ÇOBAN / KMM

BURDUR VALİLİĞİ’NDEN NİŞAN DÜĞÜN SÜNNET DÜĞÜNÜ VE ETKİNLİK KARARI

Burdur Valiliği'nden, nişan, düğün, sünnet düğünü ve farklı etkinliklerde uyulması gereken tedbirler hakkında açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Vali Ali Arslantaş başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kararlar alındığı belirtilerek, kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlenerek, bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesinin sağlandığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren düğün salonlarının faaliyet gösterirken uyması gereken kurallar ve alması gereken önlemler 25.06.2020 tarih ve 68 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarıyla belirlenmiştir. 

Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.

Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda; Köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde en kısa sürede bitirilmesi esas olmak üzere; en erken saat 11.00’da başlamasına ve en geç saat 23.00’da bitirilmesine,

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Murat ÇOBAN / KMM

BURDUR 58. PİYADE EĞİTİM ALAYINDA KORONAVİRÜS VAKASI

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı’nda vatani görevini yapmakta olan askerler arasında Covid-19'a rastlandı.

Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı’nda vatani görevini yapmakta olan askerler arasında Covid-19 tespit edilmesi üzerine, testi pozitif çıkan askerlerin Burdur Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığı bildirildi.

Açıklamanın devamında, yapılan filyasyon çalışmasında pozitif vakalarla temaslı olan askerlerin, Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda izole edilmiş odalara alındığı, çoğunun asemptomatik (hafif geçiren ya da belirtisiz) olan askerlerin tamamının genel sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Murat ÇOBAN / KMM

YUSUFÇA'DA KARANTİNA GÜNCELLEMESİ

Gölhisar ilçesine bağlı Yusufça beldesinde dün alınan karantina, vakanın görüldüğü 4 evin karantinaya alınması yönünde değiştirildi.

Dün beldede ikamet eden 3'ü aynı aileden 4 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkmasıyla Yusufça beldesi karantinaya alınmıştı.

Bugün toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, belde genelinde uygulanan karantinanın kaldırılarak, sadece vakanın görüldüğü 4 evin karantinaya alınması yönünde karar verdi.

İbrahim ERBAY / GÖLHİSAR

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet