Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KARAMANLI'DA MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ - VİDEO SUNUM

Karamanlı’da, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen tarafından “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Nimet Güvener İlkokulu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa, Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, Karamanlı Belediye Başkanı vekili Abdurrahman Ören, Burdur Müftüsü Enver Türkmen, Karamanlı Müftüsü Ahmet Karagöz, daire amirleri, çevre ilçelerin müftüleri, diyanet personeli ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Karamanlı Müftüsü Ahmet Karagöz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumu ve insanlığı ilgilendiren önemli konuları, duyarlılık ve hassasiyetle kamuoyu gündemine taşımayı görev kabul ettiğini belirtti.

Konuşmasında, aile müessesesinin, Yüce Allah’ın en güzel nimetlerinden bir olduğunu ifade eden Müftü Karagöz, “Aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden bir olup, O’nun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbetle erişen bir kurumdur. Canların yegane sahibi olan Allah, bizi buluşturarak, birbirimize emanet etmiştir.” dedi.

Karagöz, ailenin bir imtihan olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Aile, emek isteyen, sabır gerektiren, ciddi bir imtihandır. Rolümüz değişebilir hayatta. Bugün çocukken yarın anne, bugün evlatken yarın eş oluruz. Ama ömür sürdükçe, aileye olan ihtiyacımız ve ailemizle imtihanımız da sürüp gitmektedir.”

Programda daha sonra aile konulu videonun (altta) gösterilmesinin ardından Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans verdi.

KMM

TEFENNİ'DE RESİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ - VİDEO HABER

Burdur’un Tefenni ilçesinde resim çalıştayı düzenlendi.

Ressam Ahmet Korkmaz tarafından Tefenni’deki bir eko-turizm tesisinde düzenlenen çalıştaya, Antalya’da faaliyet gösteren 12 ressam katıldı.

KMM'ye açıklamalarda bulunan Ressam Ahmet Korkmaz çalıştayın, Antalya Güzel Sanatlar Derneği’ne üye ressamlar ve tesisinin sahibi Engin Erkan’ın katkılarıyla düzenlendiğini anlattı.

Anadolu’da sanat olgusunu geliştirmeyi hedeflediklerini anlatan Ahmet Korkmaz, “Kırsal kesimlerde sanat olguları gelişmemiş olduğu için biz buradan bir ışık yapmak, kıvılcım saçmak istedik. Çünkü sanat olgusu, insanın var oluşundan beri var. İnsanlar ilk önceleri mağaralarda resim çizmeye başlamış. Her dönemde farklı konseptler çıkmış. Resimler, kayalara, duvarlara yapılmış. Biz de günümüzde tuvallere taşıyoruz. Bu tip çalıştayları önümüzde yıllarda, Sagalassos, Kibyra, Salda ve Burdur Gölü gibi yerlerde yaygınlaştırırsak, Teke Yöresi’ni sanat bölgesi haline getirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Korkmaz, sanatçıların da ufkunun açılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz tüm ressamlar Anadolu’nun içinden çıkmıştır fakat Anadolu’da sanatlarını yapamadıkları için hepsi de metropol kentlere taşınmışlardır. Onun için özümüze dönmemiz lazım. Bunun için biz de burada ateşimizi fitilledik. Umarım dalga dalga her yere yayılır.”

Tefenni’nin birçok eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığını vurgulayan Korkmaz, “Tüm medeniyetlerin havasını burada hissedebiliyoruz. Bu güzelliklerin tuvale dökülmesi lazım. Çünkü gelecekteki insanlara bizim de bir şey bırakmamız gerekiyor. Eski dönemlerde bu bölgede sanat yapılmış. Yani burada bir sanat yerleşkesi var. Aslında insanın özünde de bir sanat vardır ama belki dışarıya vuramıyordur. Dışa vuranlar da ressam, müzisyen, heykeltraş olabilir ya da hat sanatı yapabilir. Yani kendini geliştirebilir. Sanat çok güzel bir şey. Umarım bizim buradaki çalıştayımız, insanların resim yapmasına bir teşvik olur. Bunu geliştirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

25 yıldır ressamlık yapan Cemalettin Timur, petroglif sanatı üzerine eserler yaptığını, sergiler açtığını söyledi.

Petroglif’in tanımını yapan Timur, “Geçmiş zamanlarda, antik çağlardan buyana insanların günlük yaşamlarını kayalara çizerek anlattıkları resimleri, tuvallere aktarıyorum. Motifleri değiştirmiyorum. Ama sadece o motifleri resim haline getirmeye çalışıyorum. Uzun yıllardır bu işle uğraşıyorum. Bugün burada da Tefenni’de bulunan bir petroglifin resmini yapıyoruz. Resimler değerler katarak, onu güzel bir obje haline getiriyoruz.” dedi.

10 yıldır uluslararası küratörlük (sanatçı ve izleyici arasındaki köprü) yapan ve asıl mesleği tıp doktoru olan Dr. Melek Günbey Güler, şimdiye kadar 16 uluslararası organizasyon düzenlediğini belirtti.

Tefenni’nin eski bir tarih ve uygarlık merkezi olduğunu işaret eden Güler, şunları söyledi:

“Tefenni’ye ilk kez sanat için böyle bir organizasyon dolayısıyla geldim. Buarada çalıştaya katılan küçük bir grup ama çok usta sanatçılar var. Başlangıç olarak 2 günlük bir organizasyon düzenlendi. Her sanatçı kendi tarzında resimler yapacak. Eserler burada kalıcı olarak sergilenecek. Tefenni’li vatandaşların beğenisine sunulacak.”

2 gün süren çalıştayda ortaya çıkan eserler, tesisin bünyesinde bulunan müzede sergilenecek.

KMM

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü ANIYORUZ

Karamanlı’da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 81’inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Program, Atatürk anıtı önünde düzenlenen törenle başladı. Törene, Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasının ardından, saat 09.05’te sirenlerin eşliğinde, 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Buradaki tören, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Nimet Güvener İlkokulu Konferans salonunda devam eden programda konuşan, Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Gönül Özdemir, Atatürk’ün Türk Milli mücadelesine yön vererek, milleti ile birlikte “Ya İstiklal, Ya Ölüm” sözüyle zaferin kazanılmasında büyük bir pay sahibi olduğunu söyledi.

Özdemir konuşmasında, Atatürk’ün ulusuna en büyük hediyesinin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ifade ederek, “Tanzim ederek hayata geçirdiği devrimler ile Türk ulusuna çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya devleri arasında saygın konuma yükselmesine vesile olmuştur. İçine birçok şeyi sığdırdığı kısa yaşamının en son anına kadar memleketine hizmet etmiş olan bu büyük lider, ‘Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederse, manevi mirasçılarım olur’ diyerek kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını ve bunun ise çok çalışarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılması suretiyle gerçekleşeceğini ifade etmiştir.” dedi.

Törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu, çeşitli gösteriler sergilendi. Öğrenciler Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirdi. Atatürk konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, protokol mensupları tarafından ödüller verildi.

KMM

MAKÜ’DE AÇILAN “LAVANTA TEPESİ OTELİ” BASINA TANITILDI

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, "Lavanta Tepesi Oteli"ni düzenlediği kahvaltı ile basın mensuplarına tanıttı.

“Lavanta Tepesi Hotel”inde gerçekleşen kahvaltıya başta Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz olmak üzere, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Rektör Korkmaz, MAKÜ tarafından yürütülen alternatif sporlar, sporcu eğitimi ve kamp merkezi projesinin bir parçası olarak hayata geçirilen “Lavanta Tepesi Hoteli” ile MAKÜ’nün yürüttüğü diğer projeler hakkında bilgiler verdi.

5 yıldızlı otel konseptiyle tasarlanan ve 116 odadan oluşan hotelde kapalı ve yarı olimpik yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, masaj odaları, buhar odası, fitness salonu ile çok amaçlı seminer ve toplantı odaları bulunuyor. Hotelin çevresinde yapılan lavanta ekimlerine vurgu yapan Rektör Korkmaz, havuzlu bahçesi, gezilebilir terasları, restoran ve dinlenme alanları bulunan hotelin Burdur ve bölgesine sağlayacağı katkılara dikkat çekti.

- “Bin akademisyen şehri değiştirir”

Rektör Korkmaz yaptığı konuşmada; “Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin ortaya koyduğu vizyon ve çerçeve başından beri kentine yönelen üniversite bakışıdır. Ancak bir kurumun bir başka kuruma ya da çevreye yönelebilmesi için önce kendi çevresinin, kurumsal kapasitesinin, insan kaynağı kapasitesinin güçlü olması gerekiyor. Bu geçen dört yıl içerisinde üniversitemiz örgütsel olarak insan kaynağı olarak, akademik yapı olarak, açılan akademik, fakülte ve birim sayısı olarak yüzde 40’ın üzerinde reel bir büyüme gerçekleştirdi. Bu öğrenci sayısı olarak da ifade edilebilir. Bu yıl itibari ile öğrenci sayımız yaklaşık 35 binli rakamlara döndü. Doluluk oranımız da yüzde 95 oranında. Akademik sayımızda da bin hedefimiz vardı. Bin akademisyen bir şehri değiştirir demiştik. Bu sayıya da yaklaştık.” ifadelerini kullandı.

- “Spor Köyü Projesini Planlıyoruz”

Lavanta Tepesi Hoteli’nin mekan ve konsept olarak 5 yıldızlı otellerin ötesinde olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz; “Anadolu’da kurulan üniversitelerin kendi kurumsal kapasitelerini, içinde bulundukları sosyal sistemle bütünleştirmesi gerekir. Bizim üniversite şehir bütünleşmesi dediğimiz bir kavram var. Bu kavram çerçevesinde de üniversite olarak kampüste çalışmalarımız devam ediyor. Kampüste lavanta ve tıbbi aromatik bitkiler dikimi de başladı. Şu anki spor salonumuzun arkasındaki alana “Spor Köyü Projesi”ni kurmayı planladığımız bir projemiz var. Spor kompleksi projemizi 2015 yılında göreve geldiğimizde planlamıştık. Cumhurbaşkanımızın üniversitemizdeki ödül törenine katılımında Burdur Milletvekilimiz Bayram Özçelik ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuş olduğumuz proje sonrasında çalışmalara başladık. Spor Toto imkanlarıyla Spor Komplesi ve Kamp Merkezimizi yapmaya başladık ve şu an gördüğünüz aşamaya getirdik. 2015 yılında başlayan projemiz 2019 Kasım ayında bu noktaya geldi. Mekan ve konsept olarak 5 yıldızlı otellerin ötesinde bir hoteliz. Biz şehir hoteli değiliz. Bu proje bir konsepttir. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede 120 kişiyi ağırladık. 2020 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası yaklaşık 15 kongreye ev sahipliği yapacağız. Bizim kapasitemizin üzerindeki gelen misafirlerimizi şehirdeki diğer otellere yönlendireceğiz. Bu ayın sonunda yine bir kongremiz var. Yaklaşık 400 kişilik bir katılım olacak. Bizim alacağımız misafir sayısı bunun yarısı. Bunun diğer kalan misafirleri şehirdeki otellerde ağırlayacağız. Şehirle bütünleşmek bu demek. Bu konsept kente hizmet edecek. Hotelimizde 116 oda, kapalı ve yarı olimpik yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, masaj odaları, buhar odası, fitness salonu ile çok amaçlı seminer ve toplantı odaları mevcut.” diye konuştu.

Kahvaltılı düzenlenen basın toplantısı Lavanta Tepsi Hotelin gezilmesi ile sona erdi.

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet