AVCILAR ŞAHİNLERİ HEDEF TAHTASI YAPIYOR - VİDEO HABER

Avcılar tarafından ateşli silahlarla yaralanan ve bir daha vahşi yaşama geri dönemeyecek olan yirmi şahin, ömrünün geri kalanını, Burdur’daki Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde geçirecek.

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca KMM'ye yaptığı açıklamada, son günlerde bilinçsiz avcıların, şahinlere karşı terör estirdiğini anlattı.

Sarıca, şahinlerin hepsinin silahla vurularak yaralanmış haldeyken teslim aldıklarını belirterek, “Bazılarının kanatları yok olmuş, bazılarının kanatlarında yaralar mevcut. Maalesef bunları hepsi avcı terörünün kurbanı yaban hayvanlarıdır” dedi.

Yaralı şahinlerin çoğunun doğal hayata dönemeyeceğini ifade eden Sarıca, çoğunun uçmasını ve hareket etmesini sağlayan organlarını kaybettiklerini, bu nedenle doğada beslenme şanslarının olmadığını ve ölünceye kadar Lisinia’da bakılacaklarını belirtti.

 

-  Yaban hayvanları avcı terörü altında

 

Son zamanlarda av hayvanı olmayan çok sayıda yaban hayvanının silahla yaralandığını vurgulayan Sarıca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son günlerde biz milletçe ne olduk anlayamıyorum ama pelikana bile ateş eder olduk. Şahinlerde, neredeyse bir hedef tahtası haline getirilmiş durumda. Özellikle bu sıralar farelerin çoğalması nedeniyle etrafta bolca şahin var. Fareleri toplamaya başladılar. Ama çiftçi dostu olan bu şahinleri maalesef ki insanlar vurmaya başladılar. Son zamanlarda çok sayıda şahin bize yaralı olarak geliyor. Hatta bazıları daha rehabilitasyon merkezine yetiştiremeden kaybediyoruz, kurtaramıyoruz.”

Sarıca, şubat ayı içerisinde on beş şahini tedavi ettiklerini, yirmi şahinin de tedavisinin devam ettiğini ancak tedavi altındaki şahinlerin doğal yaşama dönemeyeceklerini dile getirdi.

Merkeze, Burdur Milli Parklar Şube Müdürlüğü aracılığıyla birçok çevre il ve ilçeden yaralı hayvan getirildiğini söyleyen Sarıca, merkeze gelen şahinlerin büyük bir kısmının, Denizli iline bağlı Çardak ve Bozkurt ilçelerinden, Afyonkarahisar ilinin Başmakçı ilçesinden, Burdur merkez ile bağlı köylerinden ve Isparta’nın ilçelerinden geldiğini kaydetti.

KMM

 

 

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet