KARAMANLI'DA TEK SEFERDE ÜÇÜZ DİŞİ BUZAĞI DOĞDU - VİDEO HABER

Karamanlı ilçesinde, geçimini hayvancılıkla sağlayan Engin Efe’nin ineği bir batında üçüz dişi buzağı doğurdu.

İlçenin Eşeler mahallesinde hayvancılıkla uğraşan Engin Efe’nin, doğal yöntemle döllenen ‘İpek’ isimli ineğinin üçüz buzağı doğurması, aileyi sevince boğdu.

Doğumu gerçekleştiren veteriner hekim Tolga Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yaşındaki ineğin, Montbeliard (Fransız) ile yerli Hoştayn ırkının melezlemesinden elde edilen F3 generasyonuna sahip olduğunu söyledi.

 -  “5 milyonda bir görülüyor” 

Çetin, “Özellikle sığırcılıkta, üçüz doğumun nadiren, üçüz dişi doğumların ise araştırmalara göre 4 milyonun üzerinde görülmektedir. Bu kızlarımızı mutlaka damızlıkta kullanacağız ve takip edeceğiz. Yöremizde zaten ikizlik oranımız var. Biz bunların genetiğini takip ediyoruz. 2 dişi olduğu sürece devamlı elimizde tutmaya çalışıyoruz. Bakalım üçüzlük oranı genetik olarak üstünlük gösteriyor mu” dedi.

 - “Türkiye’de hayvancılık Avrupa’dan önde” 

Bu tip doğumların Türkiye’deki hayvancılık seviyesinin ne kadar ileride olduğunun bir göstergesi olduğunu işaret eden Çetin,  dördüncü doğumunu geçekleştiren bu hayvanın, ikiz ve tek tek olmak üzere toplam 7 buzağı dünyaya getirdiğini söyledi.

Çetin şöyle konuştu:

“Yöremizde bol bol ikiz doğum oranlarımız görülmekte. Üçüz nadiren görülür. Bugün bize nasip oldu. Bu şekilde hayvan ırkımızı korursak, yurt dışına döviz vermemize hiçbir gerek ve mana kalmaz. Bu şekilde hayvancılarımız desteklemek gerekiyor.”

Hayvanın sahibi Engin Efe, 12 yıldır hayvancılıkla uğraştığını belirterek, böyle bir durumla hiç karşılaşmadığını dile getirdi.

Efe, üçüz buzağıları görünce şaşkınlık içerisinde kaldıklarını anlatarak, “Şaşkınlığımızı daha atamadık. Heyecan da var. Şu an diyecek bir şey bulamıyorum. Bu bize Allah’ın bir hediyesi oldu, mutluyuz” diye konuştu.

Buzağıları satmayı düşünmediğini ifade eden Efe, buzağıların anne genetiğine çekeceğini düşündükleri için damızlık olarak ellerinde tutacaklarını kaydetti.

Engin Efe, dişi buzağıların isimlerini, Sudenaz, Fulyanur ve Sevgi koydu. 

Engin Efe’nin babası Murat Efe, nazardan korunması için buzağıların üzerlerine çörekotu serperken, Engin Efe’de nazar boncuğu taktı.

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet