TÜRKİYE'NİN SANAT ELÇİSİ: HASAN SAYGIN

Fransa’da yaşayan 59 yaşındaki Türk ressam Hasan Saygın, hem eserleri hem de kişiliği ile Fransız halkının ve sanatseverlerin gönlünü fethetmiş. 35 yıldır sanat yaşamını Fransa'da sürdüren ünlü ressam Hasan Saygın, Türk kimliği ile Türkiye'yi temsil ediyor.

Lise eğitiminin ardından, 1977 yılında o zamanki adıyla İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda, (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Dekoratif Resim bölümünde eğitim görmeye başlayan Saygın, 1982 yılında eğitimini bırakarak Fransa’ya gitti.

Annesi ve akrabalarını ziyaret için geldiği memleketi Burdur’un Karamanlı ilçesinde Karamanlı TV'ye açıklamalarda bulunan Hasan Saygın, esas ağırlıklı olarak yağlı boya tablolar üzerine çalıştığını, bunun yanında pastel boya, sulu boya, kurşun kalem, desen ve nü çalışmalarında bulunduğunu anlattı.

 -“Dil yok, para yok, tanıdık yok”

 Saygın, resim sanatında yoğun faaliyetin gösterildiği bir ülke olması sebebiyle Fransa’ya gitmeyi tercih ettiğini söyleyerek, “Birazda gençliğin verdiği bir macera esprisinde her şeyi bırakıp oraya gittim. Dil yok, para yok, tanıdık yok. Derken, yavaş yavaş dil yerine geldi. Kimseden yardım görmeden para kazanabildim ve çevrem genişledi” dedi.

Yaşamına devam ettiği, Sainte Marie de Vatimesnil kasabası belediyesinde, 13 yıl belediye meclisi üyeliği görevinde bulunan ve çok çalışarak başarılı olabildiğini söyleyen Saygın, Fransa’da çok sayıda sergilere katıldığını, bunun yanında; Belçika, İspanya ve bazı Avrupa ülkelerinde de sergiler açtığını belirterek, şöyle söyledi:

“Size samimi söylüyorum, gerek kişisel sergilerim, gerek grup sergilerim olsun toplam ne kadar sergiye girdiğimi bilemiyorum. Ama katıldığım bazı sergiler yarışma şeklindeydi. Yirminin üzerinde madalyalarım vardır.”

Türk kimliğini hiçbir zaman saklamayıp gururla hep ön plana çıkardığını vurgulayan Saygın, Fransız eşi Christiane Saygın, kızı ve oğlu ile birlikte Fransa’ya adapte olmasına ve Fransız kimliği taşımasına rağmen, Türk olduğunu hiçbir zaman unutmadığını dile getirerek, Fransız sanatçılar ve toplum tarafından bu şekilde kabul gördüğünü anlattı. 

-“Yaptığım tablo sayısını bilemiyorum” 

Şu an Paris yakınlarında bulunan Sainte Marie de Vatimesnil köyünde yaşayan ve stüdyo haline getirdiği evinde çalışmalarına devam ettiren Saygın, sık sık ‘Bu zamana kadar kaç tane tablo yaptın’ sorusuyla karşılaştığını dile getirerek, “Bunun yanıtını bilemiyorum. Çünkü deseni, tablosu, sulu boyası vardır” dedi.

 -“Türk ressam olarak izimi bırakıp gitmek istiyorum” 

Son dönemlerde Fransa’daki terör olayları nedeniyle Türk ve İslam toplumuna karşı bazı tepkilerin oluştuğunu ifade eden Saygın, şöyle konuştu:

 “Tabi ki üzücü şeyler oluyor. Fransa’da da oluyor, Türkiye’de de var. Üzülüyoruz. Ben politikacı değilim. Ben bir sanatçıyım. Sanatımı, en iyi bir şekilde saygı duyarak yapmaya çalışıyorum. Ölüp gittiğimde, Türk ressam olarak izimi bırakıp gitmek istiyorum.”

Hasan Saygın’ın eşi Christiane Saygın, Hasan Saygın ile 32 yıl önce Paris’te portre yaptığı dönemde tanışarak evlendiğini anlattı.

Çalışmalarında Türk izini hiçbir zaman kaybetmediğine vurgu yapan Christiane, “Köylü insanlar ile son dönemde yaptığı pehlivan resimlerinde Türk etkileri görülmektedir”  diye konuştu.

Yemek konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Christiane, babasının İspanyol asıllı olması dolayısıyla, evde genellikle Akdeniz ve Türk yemeklerine yer verdiklerini kaydetti.

Murat ÇOBAN / KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet