7'DEN 70'E HAMLE YAPIYORLAR - VİDEO HABER

Karamanlı Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı satranç kursuna velileriyle birlikte katılan anaokulu öğrencileri, karşılıklı satranç oynuyorlar.

 

Burdur’un Karamanlı ilçesinde öğrenim gören anaokulu öğrencileri, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı satranç kursuna anne, baba ve büyükanneleri ile katılarak, satranç eğitimi alıyor.

Kuşaklar arasındaki ilişkiyi, satranç yoluyla sağlamlaştırmayı hedef alan Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, gösterilen ilgiden oldukça memnun.

Karamanlı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamdi Özcan, satranç kurusunun, öğrenci velilerinden gelen talep doğrultusunda açıldığını belirtti.

Özcan, 26 öğrencinin velisiyle birlikte katılım sağladığı ifade ederek, “Bu kursu açmamızın amacı, kuşaklar arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırmak. Böylelikle daha iyi bir eğitim sağlamayı ve çocuklarımızın sorunlarını gidermeyi düşünüyoruz.” dedi.

Eğitimin anasınıfından başlayarak devam ettiğini vurgulayan Özcan, velilerin de çocuklarına bu konuda daha iyi yardımcı olabilmeleri, sorunlarıyla daha iyi ilgilenebilmeleri için satranç oyunuyla aradaki bağlantının güçlendirilebileceğini düşündüklerini kaydetti.

Usta öğretici ve 1. kademe yardımcı satranç antrenörü Özlem Baysan, en küçük kursiyerlerinin 3 yaşında olduğunu ve dolayısıyla yaşın küçüldükçe dikkat süresinin kısaldığına işaret ederek, “Böyle küçük yaşlardaki çocukların fiziksel ihtiyaçları bambaşka. İllaki bir büyük olması gerekiyor. Çünkü ancak birebir çalışma yapılabilir. Biz de anne, baba gibi başlarında bir büyükle beraber kursa gelmelerini önerdik. Güzel de talep var ve öğrenmeyen çocuk kalmadı. 3 yaşında başlayan çocuğumuz var. Ben daha küçüğünü duymadım. Aynı zamanda 70 yaşında bir teyzemiz var. Hepsi de yardım almadan oyunlarını sürdürebiliyorlar.” diye konuştu.

Grupta en çok ilgiyi 5 yaşındaki İbrahim Özger ile 70 yaşındaki babaannesi Sultan Özger çektiğini anlatan Baysan, onları izlemenin çok zevkli olduğunu söyledi.

Torununun isteği ile satranç kursuna katıldığını ifade eden 70 yaşındaki Sultan Özger, torunuyla hem kursta hem de evde satranç oynadığını belirtti.

Sultan Özger’in 5 yaşındaki torunu İbrahim Özger de en çok babaannesi ile satranç oynamayı sevdiğini ve hep kendisinin kazandığını söyledi.

Oğlunun tabletten daha çok satranca meraklı olduğunu dile getiren Hatice Gökçe, birlikte severek satranç oynadıklarını ifade etti.

5 yaşındaki Ahmet Necip Çiftçi de en çok annesi ile satranç oynamayı sevdiğini söyledi.

Öğrenci velilerinden Önder Aksu, satrancın zevkli bir oyun olduğunu belirterek, satrancı biraz da çocuğundan öğrendiğini, artık çocuğuyla satranç oynamaktan hoşlandığını söyledi.

Öğrencilerden Havanur Çoban, sık sık annesi ve arkadaşlarıyla satranç oynadığını, bu oyunu yenile yenile öğrendiğini anlattı.

Öğrenci velilerinden Hatice Arslan, çocuğunun okul hayatı ile toplumda daha iyi yerlere gelebilmesi ve kötü alışkanlıklardan uzak durarak kendisini ilerletebilmesi için 3 yaşındaki çocuğu ile birlikte satranç kursuna geldiğini söyledi.

KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet